زادگاه زرتشت

0

مجموعه تاریخی تخت سلیمان، مجموعه ای کم نظیر در کوهستان های غرب کشور و در محل بسیار مصفا و خوش آب و هوای تکاب است که آثار باستانی اش از مهمترین و مشهورترین منابع تاریخ و تمدن کشور ایران است.

تخت سلیمان در میان انبوهی از آثار طبیعی و مصنوعی مانند دریاچه ها، آبگرم ها، قبور کهنسال و ابنیه تاریخی دیگر احاطه شده است.

تخت سلیمان یا “شهر گنجک” در یک دره سرسبز در بلندی 3 هزار متری، سرشار از جاذبه های کم نظیر طبیعی-تاریخی واقع شده است. این ناحیه همان شهر مشهوری است که بنا به نوشته های کهن، زادگاه زرتشت بوده است.

تخت سلیمان در زمان های پیش از تاریخ و دوران هخامنشی و اشکانی و ساسانی معبر شاهراه های عمده بود که از طرف همدان به طرف ارمنستان و آسیای صغیر رفته و از لحاظ لشگرکشی نیز اهمیت فوق العاده ای داشته و این مکان محل تلاقی و برخورد اقوام مختلف بوده است.
تخت سلیمان امروزی باقیمانده قلعه و آثار بزرگ و عمارات مخصوص برای سکونت موبدان بوده است که در زمان اشکانیان و ساسانیان در نهایت آبادی و اوج قدرت قرار داشته و در نتیجه حمله رومیان و تاخت و تاز اقوام عرب و مغول ویران شده و آثار تمدن آن از بین رفته است.
در فاصله 20 کیلومتری تخت سلیمان نیز یک دریاچه سحرآمیز قرار گرفته که یک جزیره بر روی آن شناور است، قطر دریاچه 80 متر و قطر جزیره شناور روی آن 60 متر است که وزش باد، هر روز دو بار این جزیره را از این سو به آن سو جابجا می کند.

چمن متحرک یا “چملی گول” یکی از بی نظیرترین پدیده های ایران و حتی جهان است که در دل طبیعت و در کنار مجموعه جهانی تخت سلیمان تکاب جا خوش کرده و هنوز رازی سر به مهر به شمار می رود،
دریاچه تخت سلیمان با جود زمستان های سرد منطقه تکاب دمایش همواره ثابت است و در تابستان و زمستان 21 درجه سانتیگراد است. از این دریاچه چندین نهر آب سرازیر می شود که به طور میانگین ثانیه ای 90 لیترمی شود. آب این دریاچه از سفره های آب زیرزمینی که در کف دریاچه وجود دارد تأمین می شود.
خبرهای گردشگری مبنی بر این است که سالانه در حدود 30 هزار نفر از مجموعه جهانی تخت سلیمان تکاب بازدید می کنند.

منبع: دنیای سفر(donyayesafar.com)

نظر خود را بیان کنید