تبریز 2018 هنوز جدی گرفته نشده است!

3

در حالی به سال 2018 و سال گردشگری تبریز نزدیک می شویم که هنوز این شهر برای تبریز 2018 آمادگی کافی پیدا نکرده است. از این روی  معاون رییس جمهور به دستگاههای دخیل در اجرای طرح “تبریز ۲۰۱۸” اولتیماتوم یک هفته ای داده است تا برنامه های خود را به سازمان میراث‌ فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اعلام کنند.

سخنان مقام مسئول گردشگری در خصوص تبریز 2018

به گزارش ایرانتریپس به نقل از ایسنا، در این راستا رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و معاون رئیس جمهور، در چهارمین جلسه ی ستاد ملی سیاست‌ گذاری رویداد “تبریز ‌۲۰۱۸” گفت: این رویداد اتفاقی نیست که شروع و تمام شود، بلکه رخدادی است که باید توجه ملی و بین‌المللی در این یک سال به این شهر معطوف شود و از این توجه برای بهره‌ برداری از این شهر استفاده کنیم.
علی‌ اصغر مونسان در ادامه از دخیل شدن بودجه ی بخش خصوصی در این رویداد مهم ملی سخن به میان آورد و گفت: در هیچ کجای دنیا و البته شهرهای منتخب گردشگری دنیا، برای توسعه به بودجه ی دولتی متکی نیستند، در نتیجه ما هم باید در این راستا از ظرفیتهای بخش خصوصی استفاده کنیم.

معاون رییس جمهور از مهم جلوه ندادن این رویداد توسط ارگانهای مختلف سخن گفت و افزود: هنوز برای بسیاری رویداد “تبریز ۲۰۱۸” به‌ خوبی تشخیص داده نشده است و باید در این راستا برنامه‌هایی ارائه کنیم که عملی شود.
به گفته ی این مقام مسئول حوزه ی گردشگری، باید اقدامات عملی را در راستای این رویداد مهم ملی برنامه‌ ریزی کرد که یکی از مهمترین آنها توسعه ی زیرساختها است. البته ایشان رشد فرهنگ عمومی و برنامه‌ ریزی رویدادها مهمتر از توسعه ی زیرساختها عنوان کرد و گفت: خوب است که تبریز به واسطه ی این رویداد به عنوان شهر منتخب گردشگر معرفی شود و فرهنگ عمومی و فضاهای شهری ارتقاء پیدا کند.
مونسان در ادامه گفت: رویدادها امر مهمی هستند، باید از این فرصت برای حرکت به سوی جلو استفاده کنیم، مثلا پلازاهای شهری، برنامه‌های شهری و رویدادهایی طراحی شوند. باید از چند ماه پیش ‌رو نهایت استفاده را برد.

ایشان پیشنهاداتی هم در راستای رویداد تبریز 2018 ارائه فرمود که از جمله آنها می توان به تقویت پلیس گردشگری، توسعه ی حمل‌ و نقل شهری برای معرفی “تبریز ۲۰۱۸”، استفاده از لوگوی “تبریز ۲۰۱۸” در بسته ‌بندی محصولات تولید شده در تبریز، استفاده از استیکرهایی بر بدنه اتوبوسها و تاکسیها که معرف ای رویداد باشد و غیره اشاره کرد. اینها اقدامات کوتاه مدتی است که می‌ تواند این رویداد را هرچه بهتر معرفی کند.
معاون رئیس جمهور در ادامه تاکید کرد: باید دستگاهها و اعضای ستاد ملی “تبریز ۲۰۱۸”  برنامه‌ های مشخص و زمان ‌بندی ‌شده ی خود و گزارشی از اقدامات انجام شده و برنامه‌ های آتی را به ستاد ملی ارسال کنند و معاون گردشگری در این راستا باید برنامه‌ ی مشخص و اجرایی ای ارائه کند.

همچنین رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به نقش صداو سیما در معرفی این رویداد صحبت فرمود و گفت: صداوسیما در سطح ملی و بین ‌المللی باید این رویداد را به بهترین نحو معرفی کند، مسؤولان نیز از طریق صداوسیما اقدامات انجام شده را برای مردم تشریح کنند.
در پایان مونسان در خصوص مراسم افتتاحیه ی این رویداد مهم فرهنگی و گردشگری گفت: رایزنیهای لازم با رییس‌ جمهور برای حضور در مراسم افتتاحیه را انجام خواهیم داد. باید از ظرفیتهای استانی و ملی برای هرچه با شکوه ‌تر برگزار شدن مراسم افتتاحیه ی این رویداد مهم کمک بگیریم.

تبریز 2018

تبریز 2018

تبریز 2018

اما در آخر در خصوص این رویداد مهم باید گفت سازمان کنفرانس اسلامی معروف به سازمان همکاری اسلامی طرحی را از سال 2015 با نام معرفی شهر نمونه ی گردشگری کشورهای اسلامی کلید زد.
در این طرح هر ساله شهری از کشورهای اسلامی به عنوان ” شهر نمونه ی گردشگری جهان اسلام ” معرفی می شود. در اولین معرفی شهر قدس فلسطین در سال 2015 و در دومین معرفی شهر قونیه ی ترکیه در سال 2016 به عنوان شهر نمونه گردشگری جهان اسلام معرفی شدند. برای سال 2017 نیز شهر مدینه ی عربستان به این عنوان انتخاب و در نهایت شهر تبریز به عنوان شهر نمونه ی گردشگری جهان اسلام در سال 2018 انتخاب شد.
این انتخاب در اجلاس کارشناسان ارشد نهمین کنفرانس وزیران گردشگری کشورهای عضو سازمان همکاری‌ اسلامی در شهر نیامی پایتخت جمهوری نیجر انجام شد. قبل از این انتخاب دو شهر تبریز و یزد از ایران با توجه معیارهای انتخاب به عنوان نامزد معرفی شده بودند که تبریز توانست این عنوان را نصیب خود کند.

3 دیدگاه

  1. تبریز شهر واقعا زیبا و خوش آب و هوایی است امیدوارم در این فرصت اندک تمهیدات لازم برای این رویداد بزرگ صورت بگیرد.

    • قبول دارم شهر بسیار زیبایی است و شایسته این هست که به عنوان پایتخت گردشگری جهان اسلام برگزیده بشود. ولی متاسفم که اینقدر پروژه در این راستا کند پیش می رود و گویی واقعا این رویداد از سوی مسئولین جدی گرفته نشده است!

  2. چند ماه بیشتر تا سال 2018 نمانده آیا در این فرصت اندک می توان با یک برنامه ریزی اصولی برای تبدیل شدن این شهر به پایتخت گردشگری جهان اسلام قدم برداشت؟!

نظر خود را بیان کنید