سفیدچاه اسرارآمیز ترین قبرستان ایران

0

در شمالی ترین نقطه ایران، روستای معروفی وجود دارد که دلیل شهرتش به خاطر گورستان اسرارآمیزی است که در داخل روستا قرار دارد.

این گورستان که با نام “سفیدچاه” یا “گورستان سپید” معروف است در شهرستان گلوگاه استان مازندران، روستای سفیدچاه واقع شده است. می توان گفت این گورستان اولین قبرستان مسلمانان در ایران است. در مازندران تقریبا کسی نیست که چیزی از داستان های شگفت انگیز این گورستان تاریخی نشنیده باشد.

گورستانی که اهالی منطقه اعتقاد دارند خاک سفیدش، نمی گذارد اجساد مرده ها بپوسد. آن ها باور دارند اگر مرده هایشان را درون این گورستان دفن کنند تمام گناهان مرده ها بخشیده می شود. عجیب بودن این گورستان و اعتقادات جالب روستائیان باعث شده تا مردم گلوگاه از 50 آبادی دور و اطراف، مرده هایشان را به دوش بگیرند و راهی روستای سفیدچاه بشوند تا بتوانند برای رفتگان شان جایی در گورستان سفیدچاه دست و پا کنند.

یکی دیگر از ویژگی های این گورستان، قرار داشتن سنگ قبرها به حالت عمودی است. منظور از این کار نشان دادن شغل فرد فوت شده است به طوری که ابزار و ادوات شغلی افراد روی سنگ‌ها حک شده و حتی برای اینکه مشخص شود داخل این قبرها زن یا مرد به خاک سپرده شده نمادهایی وجود دارد.

این نقش و نگارها باعث زیبایی این گورستان شده و به سفیدچاه شهرتی جهانی بخشیده است. گورستان پرطرفدار سفیدچاه روز به روز بزرگ و بزرگ تر می شود و کم کم خانه ها و زمین ها را پس می زند تا برای مردگان جا باز کند.

نظر خود را بیان کنید