«کباب بناب» و «قصه ملک محمد» ثبت ملی شدند

0

فرزین حق پرست مدیرکل اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی گفت: کباب بناب به عنوان بخشی از فرهنگ مردم بناب و همچنین شیوه خاص پخت آن و همچنین قصه ملک محمد به عنوان اثر معنوی دیگر در فهرست آثار ملی به عنوان اثر ملی معنوی به ثبت رسید.

وی ادامه داد: با توجه به قدمت تاریخی که غذای سنتی کباب در شهرستان بناب دارد و همچنین شیوه خاص پخت که مختص مردم این شهرستان است برای ثبت در فهرست آثار ملی پیشنهاد شده بود که امروز با ثبت این اثر موافقت شد. در متن پرونده کباب بناب به موضوعات مواد تشکیل دهنده، نحوه فرآوری و نحوه پخت اشاره شده است.

در راستای همین موضوع و با توجه به اهمیت آن، جشنواره کباب در شهرستان بناب با همکاری فرمانداری این شهرستان در مرداد ماه سال جاری برگزار می شود.

وی با اشاره به پرونده ثبتی قصه «ملک محمد» نیز گفت: «ملک محمد»  یکی از داستان های حماسی و اجتماعی منطقه آذربایجان است که در استان های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و اردبیل مطرح است و قدمتی تاریخی دارد. این داستان از زبان ریش سفیدان و زنان مسن برای کودکان بازگو می شود و در هر نقطه از منطقه آذربایجان این داستان به عنوان یکی از داستان های حماسی شناخته می شود.

وی درون مایه داستان ملک محمد را به داستان کوراوغلو شبیه دانسته و از این داستان به عنوان بخشی از فرهنگ حماسی غیورمردان آذربایجانی یاد کرد. وی همچنین گفت: برای اینکه داستان ملک محمد جزیی از فرهنگ ادبیات شفاهی آذربایجان محسوب می شود برای ثبت در فهرست آثار ملی ارائه شد و این اثر به عنوان اثر معنوی به ثبت ملی رسیده است.

گفتنی است، از استان آذربایجان شرقی 1756 اثر در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است که 31 اثر از این تعداد به آثار معنوی اختصاص داشت و با ثبت این 2 اثر در فهرست آثار ملی، آثار ملی ثبت شده از آذربایجان شرقی به 1758 اثر افزایش یافت.

منبع: میراث آریا

نظر خود را بیان کنید