“کفه نمک سیرجان” پهنه اسرارآمیز کویرهای کرمان

0

در دل استان کویری کرمان دشتی شگفت انگیز وجود دارد که در ایامی از سال به دریاچه ای چشم نواز و در ایامی دیگر به شوره زاری بزرگ تبدیل می شود و دوگانه ای بی نظیر را در این پهنه رقم می زند.

“کفه نمک سیرجان” یکی از زیبایی های بی نظیر طبیعت متنوع کرمان محسوب می شود که بین سیرجان و شیراز واقع شده است و یکی از بدیع ترین مناظر طبیعی کشور را به وجود آورده است که چشم هر بیننده ای را به خود خیره می کند. طبیعت بی نظیر این پهنه اسرارآمیز کویر سیرجان، بسیار متنوع و چشم نواز است به طوری که بیابان نمکی این بخش از استان را که هیچ موجود زنده ای در آن زندگی نمی کند تبدیل به متنوع ترین و متغییر ترین مناطق کشور کرده است.

از این منطقه به عنوان باتلاق نمک و یکی از بزرگترین ذخیره گاه های نمک کشور یاد می شود. با بارش باران در کویر سیرجان در عرض چند ساعت این منطقه به دریاچه ای بزرگ و مواج تبدیل می شود که هزاران نفر را از شهرهای مختلف استان کرمان و فارس به سمت خود جذب می کند. این منطقه در ایام گرم سال بر اثر تابش آفتاب سوزان کویر و تبخیر آب به شوره زاری بزرگ تبدیل می شود که یکی از بدیع ترین مناظر طبیعت ایران را شکل می دهد.

در حالی که پس از بارش باران به دلیل سرازیر شدن آب های دشت های اطراف این منطقه مملو از آب می شود اما در فصول گرم سال و پس از تبخبر آب ها این منطقه که به کفه نمک شهرت دارد شاهد ایجاد پوشش ضخیمی از نمک طعام در سطح کویر می شود که هزاران هکتار را در برمی گیرد و منظره ای مانند بیابان های برف گیر سیبری را ایجاد می کند و سفیدی دشت منظره ای چشم نواز را به وجود می آورد.

این دشت سفید در مسیر استان کرمان به سمت شیراز و در 27 کیلومتری جاده سیرجان، در نزدیکی روستای خیرآباد قرار دارد و 35 هزار هکتار دشت را شامل می شود که کاملا سفید و مملو از نمک است. این بخش از کویر سیرجان یکی از پست ترین مناطق استان کرمان است که هم در صورت تبدیل شدن به دریاچه ای بزرگ در فصل بهار و زمستان و هم در زمان تبدیل شدن به بزرگ ترین دشت نمک ایران گردشگران را از سراسر کشور به خود جذب می کند و نمادی از طبیعت چهار اقلیم کرمان لقب گرفته است.

تبخیر شدید آب بر اثر گرمای طاقت فرسای کویر لایه ای یخی شکل از نمک را می دهد که زمینه را برای کویرنوردی به خصوص در شب های مهتابی سال ایجاد می کند. درخشش بلورهای نمکی در نور مهتاب و درخشش آسمان پر ستاره کویر کرمان به ستاره هایش شهره جهانی دارد که زمینه را برای گردشگری در این منطقه فراهم کرده است.

در صورت سرمایه گذاری در این بخش می توان “کفه نمک” را به یکی از قطب های مهم گردشگری کشور تبدیل کرد ولی عدم برنامه ریزی مناسب و عدم شناساندن قابلیت های کفه نمک موجب شده است این پتاسیل پنهان بماند و بر اثر گردشگری ناآگاهانه توسط افراد بی مسئولیت بخشی از این نمک زار به دلیل اتومبیل رانی بر روی بلورهای نمکی از بین برود.

در سال های اخیر تورهای کویرنوردی در استان کرمان به شدت رشد یافته و اکثرا در خصوص کویرنوردی در شهداد و رصد آسمان شکل گرفته اند و به شدت مورد علاقه مردم کرمان و تورهای خارج از استان هستند. مکانی مانند کفه نمک اما کمتر در این تورها جا دارد و دلیل آن هم عدم معرفی مناسب وجود چنین قابلیت های بی نظیری در کویر کرمان است. همه ترجیح می دهند از مکان هایی مانند کلوت شهداد و یا گندم بریان که یکی از گرم ترین نقاط زمین به شمار می رود، بازدید کنند. این درحالی است که کفه نمک در مسیر گردشگری کرمان-شیراز قرار گرفته است و می تواند بسیاری از گردشگران را از استان های فارس، هرمزگان و سیستان و بلوچستان به خود جذب کند.

احداث باغ نمکی در این منطقه از جمله طرح های کفه نمک است. می توان با راه اندازی ایستگاه های نجوم و رصد آسمان با توجه به شرایط مناسب آب و هوایی و اقلیمی ایجاد طرح هایی مانند طرح پرواز با پاراگلایدر مردم را به سمت حضور در کویر با توجه به توسعه فرهنگ گردشگری آگاهانه سوق داد. برای توسعه طرح گردشگری در بعد ملی در این منطقه باید کارهای مطالعاتی و علمی بیشتری صورت گیرد و در خصوص زمان جذب گردشگر و امکانات لازم برای توسعه گردشگری در این منطقه برنامه ریزی و انجام شود.

این منطقه جزو لیست ثبت میراث طبیعی کشور است و بهترین زمان برای گردشگری و کویرنوردی در این منطقه، تابستان و اوایل پاییز و قبل از فصل بارندگی است.

استان کرمان یکی از استان های کویری کشور است که هم اکنون کویر لوت استان کرمان ثبت ملی شده است و پرونده ثبت جهانی کویر لوت نیز تهیه و برای بررسی به یونسکو ارسال شده و به زودی بازرسان این سازمان بین المللی برای بررسی این پرونده به کرمان سفر می کنند.

نظر خود را بیان کنید