یاسه چای روستایی بدون کوچه

0

یاسه چای یکی از این روستاها است که در کنار زاینده رود و در ۵۲ کیلومتری شهرکرد و ۶۰ کیلومتری نجف آباد اصفهان واقع شده است. معماری تاریخی این روستا در کنار طبیعت زیبای منطقه مانند درختان گسترده بادام و گردو و گذر رودخانه زاینده رود از منطقه این روستا در ردیف زیباترین و پرظرفیت ترین روستاهای گردشگری کشور قرار داده است.
یاسه چای حدود ۴۰۰ سال قدمت دارد. این کلمه ترکیبی از یاسه و چای است که کلمه ای ترکی است و به معنای جایی است که پهنای رودخانه زیاد می شود. یاسو به معنی پهن و چای به معنی رودخانه است. مردم روستا به زبان ترکی سخن می گویند. این آبادی دارای کوچه های سرپوشیده و دالان های قدیمی و بافت معماری خاصی است که آن را به یک روستای هدف گردشگری تبدیل کرده است.

یاسه چای

یاسه چای حدود ۴۰۰ سال قدمت دارد

این روستا به علت کم بودن زمین برای احداث خانه بیشترین بهره را از زمین ها گرفته است و این مهم موجب شده که در این روستا کوچه ای به چشم نیاید، بلکه رفت وآمدها از طریق دالان ها صورت گیرد. تونل های روستا با گذشت بیشتر از یک قرن همچنان پابرجاست. مسیر اصلی این دالان به طول ۴۰۰ متر، شمال و جنوب روستا را به هم وصل می کند و ۵ دالان فرعی، راه های ارتباطی خانه های بافت قدیمی است.

بافت روستای یاسه چای از خشت و گل و متعلق به دوره صفویه است. هسته اولیه آن در بخش غربی و اطراف حمام و مسجد بوده و کم کم به سمت شرق توسعه یافته و برای حفظ امنیت روستا و کنترل رفت و آمد تنها راه ورود و خروج دروازه شرقی و غربی بوده است. دو دروازه اصلی این روستا در زمان حمله و هجوم اقوام بیگانه در ادوار گذشته توسط اهالی بسته می شد.

عمده مصالح به کار رفته در این بافت خشت و گل، چوب، سنگ، ملات های گل و اندود و کاهگل بوده است. مصالح رایج بناهای روستا خشت است که به دلیل وجود سنگ ریزه در خاک منطقه حاوی مقدار زیادی خرده سنگ است. روستای یاسه چای در گذرگاه کمربند سبز زاینده رود قرار دارد که در میان باغ های وسیع گردو و بادام همگونی طبیعت و معماری تاریخی را به نمایش گذاشته است.

یاسه چای

بافت تاریخی روستای یاسه چای در کشور نمونه است

خانه های مسکونی روستا عمدتا نقشه ساده و بدون دید مستقیم از درب ورودی دارند و فضاهای یک خانه در طبقه همکف شامل درب، دالان ورودی، حیاط، ایوانچه، مطبخ، انبار علوفه و آذوقه و در طبقه بالا شامل اتاق های نشیمن، مهمان خانه، ایوان مسقف با ستون و نرده چوبی است که بام ها و ایوان ها علاوه بر کاربرد معمول برای خشک کردن محصولات کشاورزی نیز استفاده می شود.

بافت تاریخی روستای یاسه چای در کشور نمونه است

این روستا به علت شکل هندسی و داشتن خانه ها و دالان های تاریخی روستایی منحصر به فرد برای توسعه گردشگری روستایی است. در این روستا خانه های تاریخی با معماری خاص وجود دارد و همچنین ارتباط خانه ها در این روستا از طریق دالان ها است، به گونه ای درب خانه های این روستا در در داخل دالان ها باز می شود.

نظر خود را بیان کنید