گنبد سرخ یادگاری زیبا از دوران سلجوقی

0

گنبد سرخ از ارزشمندترین بناهای دوره سلجوقی است و در شهر مراغه قرار دارد. آنچه از کتیبه‌ های آن مشخص است اینست که بنای گنبد سرخ در سال 542 هجری به ‌دستور “عبدالعزیز بن محمود بن سعد یدیم” رئیس آذربایجان در دوره سلجوقیان ساخته شده ‌است. با شروع ساخت این بنا دوره رازی در معماری ایران به پایان رسیده و این بنا نقطه عطف و شروع معماری آذری است.
تلفیق آجر با کاشی لعابدار برای اولین بار در معماری این بنا دیده شده است و همین می تواند دلیلی باشد که ساخت این بنا آغازگر شیوه آذری در معماری اسلامی ایران بوده است. این بنا دارای گنبدی با دو پوش بوده است اما پوشش هرمی شکل بیرونی آن فرو ریخته و تنها گنبد داخلی آن بجای مانده است.
گنبد سرخ بنایی مربع‌ شکل است و از یک سردابه و اتاق اصلی تشکیل می شود. دسترسی به اتاق که بر روی سکوی سنگی قرار دارد از طریق هفت ردیف پله ممکن است. کارشناسان معتقدند این بنا پیش از رصدخانه مراغه ساخته شده و سوراخ‌ های ایجاد شده بر ضلع‌ های این بنا نشانگر تعیین ماه‌ ها و ساعات روز است. گنبد سرخ در تاریخ 15 دی 1310 به ‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید . این بنا در اخبار میراث فرهنگی آذربایجان شرقی جز محبوب ترین سایت های تاریخی برای گردشگران است.

گنبد سرخ

گنبد سرخ

گنبد سرخ

گنبد سرخ

گنبد سرخ

گنبد سرخ

گنبد سرخ

گنبد سرخ

نظر خود را بیان کنید