کلوت شهداد

0

کلوت به کوه های شنی ای گفته می شود که بر اثر فرسایش کویر اغلب توسط باد ایجاد می گردد و فرم ها و اشکال خیره کننده شان هر بیننده را  انگشت به دهان می کند. سال هاست که  تورهای داخلی بیابانگردی برای دوستداران آف رود اهمیت پیدا کرده است. یکی از زیباترین مناطق کویری برای چنین تور ایرانگردی، کلوت شهداد است.
کلوت که از ترکیب دو واژه” کل” به معنی “آبادی” و “لوت” که نام بیابان است ، تشکیل شده است. شهداد تا کرمان حدود صد کیلومتر و تا شهر افسانه ‌ای “کلوتها” 40 کیلومتر فاصله دارد. این منطقه در بین زمینشناسان به یکی از “قطب های گرمایی زمین” برای مطالعه و تحقیق، معروف است. همین خشکی کویر باعث شده است گردشگران از اروپای سبز به ایرانگردی بیایند.
شهر افسانه‌ ای کلوتها 11 هزار کیلومتر مربع وسعت دارد و حدود 20 هزار سال قبل، با فرسایش آبی و بادى، به وجود آمده است. در کویر شهداد، 100 هکتار نمکزار به شکل جوشش تخم مرغی وجود دارد که در هیچ جاى دنیا مشابه آن نیست.
شهداد، درحاشیه غربی و دامنه شرقی کوهستان سیرچ واقع شده است. این ‌بخش در پای بلندترین کوه های این ناحیه، یعنی سیرچ و جفتان، قرار گرفته است. ارتفاعات این کوهستان تا اواخر اردیبهشت‌ پوشیده از برف است؛ ‌از این‌ رو، آبهای فراوانی به طرف دشت جریان دارد .
در حاشیه غربی دشت لوت، جز در منطقه بم، هیچ ‌مکانی به این اندازه از آب دایمی برخوردار نیست. آب دایمی شهداد از رودخانه “درختنگان” تأمین می ‌شود. آب این رودخانه در زمستان فراوان و در تابستان کم می ‌شود. این رودخانه از ارتفاعات “هی ‌نامان” سرچشمه می‌گیرد و در تنگه چهار فرسخ، شعبه ‌ای از رودخانه درختنگان جدا شده و مستقیم رو به شرق، به طرف شهداد، جاری است. زمین های شهداد پوشیده از باغ های مرکبات و خرما است.

کلوت شهداد

کلوت شهداد

کلوت شهداد

کلوت شهداد

کلوت شهداد

کلوت شهداد

کلوت شهداد

کلوت شهداد

نظر خود را بیان کنید