کاروانسرای تاریخی سن سن

0

کاروانسرای تاریخی سن سن، از جمله کاروانسراهای بزرگ و معتبر می باشد که بر سر راه ری و قم به کاشان واقع شده و در گذشته از کاروانسراهای معروف این راه بوده است.

بنایی که دارای سردر معظم و با شکوهی است که در چهار طرف حیاط آن اتاق های زیبا وجود دارد. این کاروانسرا که مربوط به دوره صفوی است، در سال ۱۳۶۴ به شماره ۱۶۷۷ در فهرست آثارملی کشور قرار گرفت.

کاروانسرای سن سن که از دیدنی های اصفهان به شمار می رود، از نظر معماری جزو کاروان سراهای حیاط دار چهار ایوانی و به شکل مربع است. مصالح بنا، گل و خشت و آجرهایی به ابعاد ۴×۲۰×۲۰ و ۵×۲۶×۲۶ و ۴×۲۴×۲۴ سانتى متر است. در داخل نیم تاق سردر، تزئینات آجری مشتمل بر پاباریک سوسنی و شاپرک ها تعبیه شده است و در لچکی ها نیز، خفته و راسته آجری تزئینات بنا را تشکیل می دهند.

نمای خارجی جبهه جنوب شرقی که سردرِ ورودی در وسط آن قرار دارد، از 14 طاق نما تشکیل شده است که آخرین طاق نمای آن کوچک تر از بقیه است. در وسط جزرها و سکوهای آن ها، آثار جای بستن حیوانات دیده می شود. نمای خارجی سایر جبهه ها، ساده و آجری است. دالان و ورودی که مشتمل بر سه دهانه تاق و چشمه است، از طرفین به اصطبل ها راه دارد. فضای داخلی، در هر چهار طرف، اتاق هایی دارد که تعداد آن ها در هر جبهه 6 اتاق است. اخیرا کاروانسرای تاریخی روستای سن سن با هزینه ۳۰۰ میلیون ریال اعتبار مرمت شده است.

کاروانسرای تاریخی سن سن

کاروانسرای تاریخی سن سن

واگذاری به بخش خصوصی

مالک تعدادی از بناهای تاریخی کاشان در جریان مزایده کاروانسرای تاریخی سن سن، مرمت و احیا و تغییر کاربری این بنای تاریخی را بر عهده گرفت تا آن را به یک مرکز اقامتی و پذیرایی تبدیل کند.

کاروانسرای سن سن یکی از کاروانسراهای بین راهی متعلق به دوره صفوی در ۴۰ کیلومتری مسیر قم به کاشان است که در سال ۶۴ به شماره ۱۶۷۷ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.

این بنای تاریخی وسیع در مالکیت صندوق حفظ و احیای آثار و بناهای تاریخی و فرهنگی است که چند بار آن را به مزایده گذاشت تا بخش خصوصی، مسئولیت مرمت، احیا و بهره برداری از آن را به عهده بگیرد. اما از آنجا که این کاروانسرا هزینه زیادی برای مرمت دارد و در روستایی قرار گرفته که روستای هدف گردشگری نیست و در کنارش نیز جاذبه های گردشگری زیادی دیده نمی شود، هیچ سرمایه گذاری حاضر به شرکت در مزایده این بنا نشد.

تا اینکه مسئولان صندوق احیا از اکبر رضوانیان، مدیر خانه نقلی، خانه رضوانیان و خانه دوست که در جهت احیای بافت تاریخی کاشان و مرمت بناهای تاریخی آن تلاش کرده خواستند مرمت و بهره برداری از این بنای تاریخی را به دست گرفته و کاربری اقامتی و پذیرایی به آن بدهد و به مدت ۲۵ سال از آن بهره برداری کند. با این شرط که حدود دو میلیارد تومان برای مرمت و بهسازی آن هزینه کند و پس از آن هر ماه ۵۰۰ هزار تومان اجاره بها با هر سال ۲۰ درصد افزایش به صندوق احیا بدهد.

کاروانسرای تاریخی سن سن

کاروانسرای تاریخی سن سن

اکنون رضوانیان این مسئولیت را پذیرفته منتها کارهای زیادی پیش رو دارد. مهمتر از همه اینکه باید برای ورودی این کاروانسرا یک درب بزرگ کار بگذارد. درهای این کاروانسرا مدتها پیش دزدیده شد به همین دلیل حجره های کاروانسرا مامن خوبی برای معتادان بود و یا محلی برای نگهداشتن گوسفندان!

اقدام مهم سرمایه گذار، مرمت بخش های کاروانسراست که از بین رفته اند مانند سقف برخی از حجره ها که در سال جاری فرو ریخت.

در بخش هایی از کاروانسرا، نشانه هایی از مرمت دیده می شود که چند سال پیش توسط اداره کل میراث فرهنگی کاشان انجام شده اما به جای اینکه از مصالح همسان با کاروانسرا استفاده کنند، با آجر مرمت کرده و ورودی شاه نشین را بسته اند. این اقدام نمونه ای از مرمت نادرست کاروانسراست که توسط متولیان میراث فرهنگی کاشان انجام گرفته است. به همین علت باید سرمایه گذار این بخش مرمت شده را تخریب و دوباره هزینه کرده و آن را به صورت اصولی مرمت کند.

کاروانسرای تاریخی سن سن

کاروانسرای تاریخی سن سن

کاروانسرای سن سن از این لحاظ جالب توجه است که دارای سه شاه نشین بوده و در شترخانه آن نیز پیش بخاری تعبیه شده است. همچنین در داخل و بیرون کاروانسرا هم بار انداز وجود دارد. بنابراین برای تبدیل این بنای تاریخی به مرکز پذیرایی و اقامتی تمام نکات مرمتی لحاظ خواهد شد نه آنکه در هر یک از حجره های آن سرویس جدا تعبیه شود. از سویی سرمایه گذار در حال رایزنی است تا بتواند در زمانی که طرح مرمتی این بنا آماده می شود، آواربرداری کند.

کاروانسرای تاریخی سن سن

کاروانسرای تاریخی سن سن

نظر خود را بیان کنید