کاخ چهل ستون یا عمارت کلاه فرنگی قزوین

0

کاخ چهل ستون یا عمارت کلاه فرنگی بنای تاریخی از دوران صفویه در قزوین است که درمرکز شهر و در جنوب سبزه میدان (میدان آزادی)، در میان باغی بزرگ واقع است. این بنا از جاذبه های تاریخی و گردشگری قزوین محسوب می شود و هر ساله گردشگران از آن بازدید می کنند.

این بنا تنها کاخ باقی مانده از کاخ های سلطنتی دوران شاه طهماسب است. این بنا در دوره قاجاریه توسط محمد باقر سعدالسلطنه فرماندار وقت قزوین بازسازی شد و چهل ستون نام گرفت.

شاه طهماسب صفوی درسال ۹۵۱ هجری قمری به دلیل تهدیدات ترکان عثمانی تصمیم به انتقال پایتخت از تبریز به قزوین گرفت و در همین سال بود که اراضی موسوم به زنگی آباد را از میرزا شرف جهان یکی از بزرگان و معتمدان شهر برای احداث بنای شاهی خریداری کرد. شاه طهماسب به معماران برگزیده کشور دستور داد تا باغی به شکل مربع در آن بسازند و در میان آن عمارت های عالی، تالار، ایوان ها و حوض های زیبا بنا کنند . عمارت کلاه فرنگی به همراه سردر عالی قاپو تنها بناهای باقی مانده از باغ های دوره صفویه در قزوین است.

کاخ چهل ستون

کاخ چهل ستون یا عمارت کلاه فرنگی قزوین

بنا ساختمانی هشت ضلعی به مساحت تقریبی ۵۰۰ متر مربع است که بر اساس نقشه یک معمار ترک در دو طبقه ساخته شده است و دارای تالارها و اتاق های کوچکی در هر طبقه است. رواقی با ستون های آجری و قوس های نیم دایره ای بنا را در برگرفته و بر بالای آن ایوانی با ستون های چوبی استوار گردیده است. نقاشی های دیواری طبقه اول نمونه ای از هنر نگارگری مکتب قزوین و دارای شهرت جهانی است. مکتب حاکم بر این نقاشی ها از تغییر و تحولات سیاسی نیز تاثیر گرفته، به نحوی که ظهور نادرشاه و مکتب افشاریه در چهل ستون دیده می شود. همچنین ظهور قاجار نیز در سومین لایه نقاشی های کاخ چهل ستون دیده می شد که به مرور زمان از میان رفته است. این دیوارهای مزین به نقاشی و دیوارنگاره ها در نوع خود منحصر به فرد بوده و وجود سه لایه دیوار نگاره حاکی از گذشت ادوار مختلف تاریخی بر آن است.

تالار بزرگ طبقه دوم با ارسی های پنج چشمه ای در چهار جهت اصلی به محوطه غلام گردش بالا می پیوندد که دارای سقف بلندی از خنچه پوش بوده است. بنای هشت بهشت اصفهان با گرته برداری از این اثر ساخته شده است.

عمارت چهلستون قزوین در بهمن ماه سال ۱۳۳۴ به شماره ۳۸۹ در فهرست آثار تاریخی ایران ثبت شده است. این کاخ در سال ۱۳۷۷ به عنوان گنجینه اشیای تاریخی و باستانی مورد استفاده قرار گرفت و هم اکنون به موزه خوشنویسی قزوین تبدیل شده است.

کاخ چهل ستون

کاخ چهل ستون یا عمارت کلاه فرنگی قزوین

کاخ چهل ستون

کاخ چهل ستون یا عمارت کلاه فرنگی قزوین

نظر خود را بیان کنید