کاخ ساسان

0

مجموعه سروستان یکی از قدیمی ‌ترین گنبدهای آجری را که به آن کاخ ساسان می گویند، در خود جای داده است. این بنا در زمان بهرام گور ساسانی(قرن ۵ میلادی)  ساخته شده است.

مجموعه سروستان در استان فارس و در 9 کیلومتری جنوب شهر سروستان ، به سمت مسیر روستای نظرآباد، در دشتی وسیع در چندین هکتار جای گرفته است. این کاخ از جنس سنگ و گچ است.

معماری بنا بسیار جالب است و نسبت به دیگر بناهای این دوره از فن معماری و پلان‌ پیچیده ای برخوردار است. قسمت اصلی بنا در ضلع شرقی است که شامل یک ایوان بزرگ و دو ایوان کوچک تر می شود. ایوان اصلی به تالار مرکزی و سپس به حیاط مرتبط می شود. در دو طرف آن دو تالار بزرگ با سقف گنبدی مرتفع قرار دارد . در دو تالار گنبد دار در حاشیه زیر سقف بقایای گچبری دیده می شود .

پژوهش های زیادی درباره کاربری کاخ صورت گرفته؛ برخی با توجه به عدم وسعت کافی بنا که در خور یک کاخ شاهی باشد، آن را بعنوان آتشگاه معرفی کرده‌ اند و برخی دیگر با توجه به گسترش آن که بیش از محدوده یک آتشگاه است، مکان را یک استراحتگاه و یا شکارگاه سلطنتی معرفی کرده‌ اند.

این بنا که یکی از باشکوه ترین بناهای تاریخی استان فارس است . کاخی که بیانگر شکوه و عظمت دورانی مهم از تاریخ کشور است. این کاخ با تمام جذابیت هایش می تواند در برنامه ایرانگردی و بازدید از سایت های تاریخی استان فارس قرار گیرد.

آدرس: 13 کیلومتری جنوب شرق سروستان، مجاورکوه نظرآباد

کاخ ساسان

کاخ ساسان

 

کاخ ساسان

کاخ ساسان

 

کاخ ساسان

کاخ ساسان

 

کاخ ساسان

کاخ ساسان

نظر خود را بیان کنید