کاخ آپادانای شوش

0

کاخ آپادانای شوش قصر زمستانی شاهان هخامنشی بوده‌است. این کاخ به دستور داریوش بزرگ پادشاه هخامنشی در حدود سال‌های ۵۱۵_۵۲۱ پیش از میلاد در شوش (شهر باستانی) روی آثار و بقایای عیلامی بنا نهاد شد

دیوارهای کاخ از خشت و ستون‌های آن از جنس سنگ است. کاخ آپادانا از بخش های مختلفی از جمله تالار بار عام، حرم سرا، دروازه و کاخ پذیرایی و همچنین سه حیاط مرکزی تشکیل شده که از خشت برای دیوارهای کاخ و سنگ برای ستون های استفاده شده است.

کاخ آپادانای شوش

کاخ آپادانای شوش قصر زمستانی شاهان هخامنشی بوده‌است.

آجر لعابدار منقوش با طرح های سپاه جاویدان، شیر بالدار و نقش گل نیلوفر آبی زینت بخش دیوارهای داخلی کاخ بوده که نمایی فوق العاده عالی را نمایش می گذارند که هر بیننده ای را خیره می کند و در موزه های خارجی و داخلی کاخ آپادانا سایر بقایای به جامانده از این نقوش برای بازدید گردشگران نگهداری می شوند.

کاخ آپادانا با مساحتی معادل ۱۰۴۳۴ متر که بخشی از مساحت کاخ را تالار مرکزی کاخ آپادانا با ابعاد ۵۸ در ۵۸ متربا ۳۶ ستون کله گاوی شکل که ارتفاع ستونها حدودا ۲۰ متر می باشد و ۳ ایوان ستوندار در جبهه شمالی ، شرقی و غربی که طرح کاخ بنایی کوشک مانند داشته توسط اردشیر دوم تجدید بنا گردیده است.

کاخ آپادانای شوش

تصویری باسازی شده از کاخ آپادانای شوش

کاخ آپادانا که بارگاه یا آپادانه نیز نامیده می شده در مجموع ۱۱۰ اتاق و تالار می باشد و همچنین دارای شش حیاط که سه تای آنها بسیار بزرگ دور یک محور شرقی و غربی واقع شده اند و بوسیله ی یک راهروی بزرگ به بخش شمالی مرتبط گردیده اند می باشد و در بخش شمالی کاخ آپادانای شوش سه حیاط کوچکتر قرار دارد.

متاسفانه گروهی از باستان شناسان فرانسوی در سال ۱۸۸۰ میلادی پس از کشف کاخ آپادانای شوش ستون ها و سرستون های کاخ را به فرانسه منتقل کردند و اکنون بیشتر اشیاء و اجزای کاخ آپادانا در موزه لوور موجود است و گردشگران فقط از کاخ آپادانای شوش که دیگر مانند قبل کامل نیست بازدید می کنند.

نظر خود را بیان کنید