چشمه های آبگرم گیلان جاذبه های ناشناخته گردشگری

0

وجود چشمه های آبگرم در گیلان می تواند از عوامل تاثیرگذار در جذب گردشگر باشد از این رو توجه به این جاذبه های طبیعی موجب رونق بخشیدن به صنعت گردشگری و توریسم کشور خواهد شد.
چشمه های طبیعی آبگرم یکی از زیباترین و در عین حال اعجاب برانگیزترین جلوههای طبیعی گیلان بوده که مقصدی زیبا و سحرانگیز برای گردشگران و بیماران بومی و غیر بومی کشور است. خواص طبیعی و گوگردی آبگرم چشمه های ماستخور منجیل، کلشتر، کولور، لویه، علی داشی و کوته کومه باعث شده که سالانه مسافران زیادی از مناطق مختلف کشور برای آب تنی، چشمه های آبگرم گیلان را به عنوان مقصد گردشگری سلامت خود انتخاب کنند.

چشمه های آبگرم

چشمه های آبگرم گیلان جاذبه های ناشناخته گردشگری

چشمه آبگرم ماستخور در مجاورت دهکده ماستخور در پنج کیلومتری شهرستان رودبارزیتون و در سمت غرب سد منجیل قرار دارد، آب این چشمه هنگام خروج گرم و جوشان است. اهالی این منطقه و روستای علی آباد سفلی از گذشته آب چشمه را به خزینه هایی ریخته و در آن استحمام می کردند، آبگرم این چشمه بسیاری از بیماریهای چشمی، ناراحتی های استخوانی و روماتیسمی را درمان می کند.

چشمه آبگرم کلشتر درپنج کیلومتری جنوب غربی کلشتر رودبار و در کنار معدن سنگ آهک، یک چشمه آب گرم وجود دارد که از دل سنگهای آهکی فوران می کند و برای رفع امراض، از قبیل درد کمر و پا بسیار مفید است.

چشمه آبگرم کولور این چشمه در روستای سنگرود عمارلوی شهرستان رودبار واقع شده است، آب دهی این چشمه پنج لیتر در ثانیه بوده و در درمان رماتیسم و بیماریهای استخوان و همچنین بیماریهای پوستی موثر است. چشمه آب کولور که حوضچه ای به شکل مثلث دارد، آب با فشار از کف حوضچه خارج و از اطراف تپه سرازیر می شود، در بستر این آب رسوبهای کربناته ورقه ای قابل مشاهده است.

چشمه های آبگرم

چشمه های آبگرم همچون نگینی در دل جنگلهای گیلان می درخشند

چشمه آبگرم لویه وجود چشمه آبگرم در شهرستان رودبار از نکات مهم در امر گردشگری است، برای رفع بسیاری از بیماریهای مفصلی گردشگران و مسافران می توانید سری به چشمه آبگرم لویه بزنند، این چشمه در انتهای روستای لویه قراردارد.

آبگرم علی داشی این مکان به دلیل نزدیکی به جاده آستارا به اردبیل و واقع شدن در یک محیط ییلاقی و خوش منظره از رونق بسیاری برخوردار است، آبشاری زیبا در کنار آن وجود دارد و دارای خواص درمانی بسیاری می باشد که به از بین بردن درد مفاصل، کمردرد، قولنج و تقویت اعصاب می توان اشاره کرد.

آبگرم کوته کومه این آبگرم در روستای کوته کومه در9 کیلومتری از شهر لوندویل واقع شده است و از دیرباز برای درمان دردهای رماتیسمی، مفاصل و همچنین از بین بردن لکه های پوستی مورد استفاده قرار می گیرد.

مسیر حرکت از لوندویل به این منطقه به طور کامل آسفالت بوده و در حاشیه پر آب و زلال واقع شده که امروزه این امکان با بهره مندی از دوش، حوض، سرویس بهداشتی، آبی سالم و مفید، خانه های سنتی و قدیمی و اطاقهای مجهز کرایه ای برای ارائه خدمات به مسافران، لحظات پر از خاطره به وجود می آورد.

چشمه های آبگرم

چشمه های آبگرم گیلان

به هر حال چشمه های آبگرم امروزه به عنوان یکی از قابلیتهای جذب توریست و توسعه گردشگری شناخته شده و برخی کشورها با سرمایه گذاریهای کلان و ایجاد مجتمع های آب درمانی توانسته اند با ایجاد شغلهای جدید، درآمدهای هنگفتی را بدست آورند. کشور ایران به ویژه گیلان نیز از وجود چشمه های آبگرم در برخی مناطق برای سرمایه گذاری و جذب گردشگر بهره مند است. هرچشمه آبگرم می تواند در سال پذیرای 10 هزار گردشگر باشد

نظر خود را بیان کنید