چشمه سبز پوشان – شهرستان حاجی آباد

0

چشمه های طبیعی و آبگرم یکی از جاذبه های طبیعی و گردشگری استان هرمزگان است که به این استان گرمسیر جنوبی کشورمان جلوه ای خاصی داده است. شهرستان حاجی آباد که در شمال استان هرمزگان قرار دارد یک روستای زیبا و دیدنی به نام برغنی دارد، در این روستا یکی از بزرگترین چشمه های آبی هرمزگان جاری است که به چشمه سبزپوشان معروف است.

چشمه سبز پوشان یا سوز پوشان که در گویش محلی «گُلم سوز پوشُن» تیز تلفظ می شود و از زیر تخته سنگی پهن و نه چندان بزرگ می جوشد. این چشمه در میان نخلستان های روستای برغنی در ۲۵ کیلومتری جنوب شهرستان حاجی آباد واقع شده.

چشمه سبز پوشان

چشمه سبز پوشان

شهرستان حاجی آباد یکی از خوش آب و هوا ترین شهرستان های استان هرمزگان است که در شمال این استان و در میان حصاری از کوه ها قرار گرفته. آب و هوای حاجی آباد در تابستان گرم وخشک است که به دلیل نزدیکی این شهرستان به استان کرمان فصل گرما در آن نسبت به سایر شهرهای استان هرمزگان کوتاه تر است همچنین زمستان در این شهرستان نسبتا سرد است. این شهر از نظر طبیعی به دو بخش شرقی و غربی تقسیم می گردد طبیعت بخش شرقی شهرستان بسیار جذاب و دیدنی است.

چشمه سبز پوشان

چشمه سبز پوشان

علاوه بر چشمه سبز پوشان، آبشار تزرج، دهنه بخوان و روستای خوشن آباد از جاذبه های گردشگری شهرستان حاجی آباد است که در هر وقت از سال پذیرای گردشگران است.

چشمه سبز پوشان با عرض ١۵ متر مربع، عمق ٢/۵ متر و ۳۶۰ لیتر آبدهی در ثانیه یکی از بزرگترین چشمه های جاری استان هرمزگان به حساب می آید.

این چشمه در منطقه ای خوش آب و هوا قرار دارد و آب این چشمه در تابستان خنک و در زمستان ولرم است که در نوع خود بی نظیر است، بنابراین در تمام فصول سال می توان دراین چشمه شنا کرد و لذت برد.

علاوه بر نخلستان های روستای برغنی که چشمه از داخل آن می جوشد، نخلستان ها و مزارع روستا های گنج، طارم، هاشم آباد و منطق جفا با آب این چشمه آبیاری می شوند.

ماهیان گونه باربوس، سیاه ماهی و کامبوزیا و گونه های مختلف از نرم تنان و پلانکتون ها در آب این چشمه زندگی می کنند که صید آن ها مجاز نیست همچنین پوشش گیاهی کنار چشمه شامل درخت های خرما, درختان گز و کُنار می باشد.

در مجاورت چشمه سبز پوشان گنبد سبز یک امام زاده وجود دارد که در بالای کوهی سنگی و مشرف بر چشمه است.

چشمه سبز پوشان

چشمه سبز پوشان

با سفر به چشمه سبز پوشان، در آب زلال آن شنا کنید و از قدم زدن در بین نخلستان های سرسبز روستای برغنی لذت ببرید.

چشمه سبز پوشان

چشمه سبز پوشان

چشمه سبز پوشان

چشمه سبز پوشان

نظر خود را بیان کنید