پل زمان خان مسیر تاریخی ایل های بختیاری

0

پل تاریخی زمان خان در 27 کیلومتری شهرکرد، ۵ کیلومتری شمال شهر سامان در استان چهار محال وبختیاری بر روی رودخانه ی زاینده رود ساخته شده است. این پل شاید تاریخی ترین پل ساخته شده بر روی رودخانه ی زاینده رود باشد که در میان طبیعتی بکر و سرسبز واقع شده.

تفکر اولیه ساخت پل در این مکان از زاینده رود به زمان ساسانیان می رسد، ولی پلی که درحال حاضر سرپا است به دستور زمان خان بر روی یک مکان تخته سنگی در رودخانه زاینده رود ساخته شده.

پل زمان خان

پل زمان خان

زمان خان رئیس طایفه نفر از خاندان ایل بیگی ایلات ترک زبان قشقایی استان فارس و از سرداران معروف شاهان صفوی بود.

با ساخت پل در این مکان که در گذشته محل عبور و مرور ایلات و عشایر قشقایی عبور و مرور ایل های بختیاری بود گذر از رودخانه زاینده رود آسان گشت و دیگر به چهارپایان آنها که حین عبور از رودخانه تلف می شدند آسیب کمتری می رسید.

این پل ۳۰ متر طول دارد که داری دو دهانه به صورت جناغی است که بر روی سه پایه سنگی طبیعی بنا شده. عرض پل ۱۳متر است و در ساخت آن از سنگ، آجر، ملاط، گچ و ساروج استفاده شده است.

دلیل اصلی استحکام و دوام آوردن این پل تا کنون وجود پایه های سنگی است که پل بر روی آن ها سوار شده است.

 

پل زمان خان

پل زمان خان

پل زمانخان تا کنون چندین بار مرمت شده است. یک بار در سال 1202 (ه.ش) توسط کارگزاران حکومت صفوی ترمیم و باسازی شد و سپس در سال 1321 (ه.ش) توسط حاج عبدالحسین قزوینی مالک روستای چمعالی (روستایی زیبا در کنار حاشیه زاینده رود و در فاصله 2 کیلومتری از پل زمانخان) یک بار دیگر مرمت گردید. در سال های اخیر نیز این بنا به دست سازمان میراث فرهنگی استان چهارمحال و بختیاری از لحاظ ظاهری و نما تا حدودی تعمیر و مرمت شد.

پل زمان خان به دلیل قرار گرفتن در منطقه ای معتدل و خوش آب هوا و وجود رودخانه همیشه خروشان زاینده رود همواره میزبان گردشگران و طبعت دوستان زیادی در ایام سال است.

پل زمان خان

پل زمان خان

وجود باغ های فراوان درختان میوه در اطراف این پل و همچنین طبیعت بکر و رودخانه ی وحشی زایند ه رود، منظره های زیبایی را بوجود آورده است که آدمی از دیدن آن به وجه می اید. جریان رودخانه در این منطقه تند است و برای ماهیگیری بسیار مناسب است.

امکانات رفاهی و کمپینگ های زیادی در سال های اخیر برای رفاه گردشگران در اطراف این پل ساخته شده که دهکده سیاحتی زاگرس که در بالای پل قرار دارد یکی از آن هاست.

پل زمان خان

پل زمان خان

با سفر به پل زمان خان تماشای تاریخ و طبیعت را یک جا تجربه کنید.

نظر خود را بیان کنید