” وی کافه ” در خیابان های تهران

0

شاید هنوز موفق به دیدن فولکس واگن آبی رنگی که در تهران بزرگ به عنوان یک کافه ی سیار می چرخد و انواع کیک و نوشیدنی ارائه می کند، نشده باشید. اما حتما در جایی از تهران زمانی که خسته و گرسته هستید، ناگهان فولکس واگن ” وی کافه ” را دیده و از آن یک کیک خوشمزه همراه با یک نوشیدنی عالی تهیه خواهید کرد.
ایده ی کافه ی سیار پیش از این نیز در بسیاری از کشورهای جهان اجرایی شده است. اما در ایران برای نخستین بار ذکرا و فرزاد، زوج جوان تهرانی دست به این کار زده اند. زوج جوانی که با خلاقیت و هنر آشپزی خود در خیابان های تهران یک جاذبه ی شهری ایجاد کرده و مردم بسیاری را خشنود می سازند.

وی کافه تهران

وی کافه تهران

اگر بخواهید از خیابان حضور وی کافه در روز بعد مطلع شوید، کافی ست سری به صفحه ی اینستاگرام این کافه زده و از اطلاع رسانی آن ها مطلع شوید.
فولکس واگن وی کافه با به یدک کشیدن حس نوستالژیک علاقه ی تمام نسل ها را به خود جلب کرده و دیگر به عنوان نه تنها یک کافی شاپ سیار بلکه یک برند در سطح شهر تهران حرکت می کند.
ذکرا از پشتیبانی و مخالفت های اطراف خود چنین می گوید: ” از طرف خانواده و مردم حمایت زیادی گرفته ایم. تازه یک ماه از فعالیت وی کافه گذشته که علاقه مندان زیادی پیدا کرده که به صورت مجازی یا حضوری به ما تبریک می گفتند یا حتی برایمان هدیه می آوردند.
این حمایت ها ما را دلگرم می کند. اما مشکل اصلی، نهادها و سازمان هایی ست که نه تنها با ما همکاری نکرده بلکه سنگ اندازی هم می کنند.”

وی کافه تهران

وی کافه تهران

او چنین ادامه می دهد: ” این همه بر کارآفرینی تاکید می شود اما وقتی ما دو نفر تصمیم گرفتیم خودمان کارآفرینی کنیم و منتظر استخدام در جایی نماییم. نه تنها از جایی حمایت نشدیم بلکه از طرف شهرداری با ما برخورد هم می شود. ماموران شهرداری حتی جلوی مشتری برخورد زننده ای داشتند. این برخوردها در شرایطی است که در بقیه ی کشورها از چنین اقدام هایی استقبال می شود و شهرداری با ارائه ی مجوزهایی به افراد خلاق در شهر و تامین امنیت آن ها، فضای مناسبی هم برای کسب و کار و هم برای مردم و گردشگران به وجود می آورد.”
همان طور که گفته شد در کشورهای بسیاری نیز می توان از این دست کافه های سیار مشاهده کرد. این زوج جوان نیز در این باره اینگونه توضیح می دهند: ” فضاهای مشابه این فولکس واگن که به مردم نوشیدنی یا غذای سبک بدهد، در کشورهای دیگر وجود دارد اما این که سیار باشد را جایی ندیده‌ایم و خودمان دوست داشتیم این کار را بکنیم. توریست‌هایی هم که با «وی کافه» برخورد داشته‌اند، نسبت به این فضا ابراز خوشحالی کرده و میگفتند دنبال فضایی می‌گشتند که از آن نوشیدنی یا غذا بخرند اما حتما لازم نباشد در آن بنشینند بلکه بتوانند قهوه‌شان را بگیرند و راه بروند.”

وی کافه تهران

وی کافه تهران

زوج جوان کافه وی در مورد پیشنهاداتی که از دیگر شهرهای ایران برای دایر کردن کافه ی سیار به آن ها داده شده، این طور پاسخ می دهند: ” ما فعلا نمی‌خواهیم شعبه دیگری داشته باشیم چون هنوز در ابتدای کار هستیم و چیزی که برایمان مهم است کیفیت است. ما به مشتریانمان کیک ها و شربت‌های خانگی ارائه میدهیم و قرار نیست محصولات عجیب یا با قیمتهای گران در کافه‌مان داشته باشیم. هنوز باید روی منو، انتخاب و سلیقه مشتری‌ها، کیفیت و قیمت خدماتی که ارائه می‌دهیم بیشتر تمرکز کنیم تا مشتری راضی باشد. بعد از آن شاید به فکر شعبه‌های دیگری هم افتادیم. ”
ذکرا درباره تجربه‌های زیادی که در همین مدت کوتاه به دست آورده هم می‌گوید: «برخورد با مردم تجربه‌های زیادی به ما داده که شاید باید سال‌ها طول می‌کشید تا به آنها برسیم. حرکت کردن از نقطه‌ای از تهران به نقطه دیگر، برایمان با شناخت افراد مناطق و محله‌های مختلف همراه بوده و مخصوصا برای فرزاد که مردم‌شناسی خوانده، اتفاقات عجیب و جالبی قلمداد می‌شود. شاید یک روز این تجربه‌ها را از سفر درون‌شهری‌مان به محله‌های مختلف تهران، از جنوب تا شمال و از شرق تا غرب، به صورت کتاب درآوردیم؛ خاطرات وی کافه.”

نظر خود را بیان کنید