همه راه ها از گردشگری می گذرد

1

در اغلب مراسم و سخنرانی هایی که حضور دارد، محور صحبت هایش بیشتر در حمایت از گردشگری است و راهکارهایی که می توانند این صنعت را رونق دهند، حتی اگر اجرایی نشوند. در هفته پژوهش نیز مهمترین بحثی که در پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری مطرح می کند، «ضرورت اجرای پژوهش برای گردشگری و صنایع دستی» است.

علی اصغر مونسان که 22 مرداد امسال به عنوان یازدهمین رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از کیش به تهران آمد، تا کنون بیشترین سَمت و سوی صحبت هایش را هر چند اگر در عمل اجرایی نشده باشند، به سمت گردشگری سوق داده است؛ صنعتی که از یک سو در مدت ریاستش در منطقه آزاد کیش بیش از دو حوزه دیگر با آن مواجه بود و قطعا راهکارهایی بهتر از میراث فرهنگی و صنایع دستی در حمایت از آن ها در ذهن دارد. از سوی دیگر با نگاهی به سخنان و عملکرد رییسان این سازمان در دو دولت یازدهم و دوازدهم به نظر می رسد معاونان رئیس جمهور تکلیف مشخصی در این حوزه دارند تا این سازمان را بیشتر به سمت صنعت گردشگری سوق بدهند.

اما این که در طول دست کم چهار ماهِ گذشته تا امروز رئیس جدید سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چه میزان در کنار نام بردن از گردشگری به “صنایع دستی” و “میراث فرهنگی” اشاره کرده است، به یک دستگاه شمارش نیاز دارد.

با این وجود مونسان با حضور در خبرگزاری ایسنا و در مقابل این اعتراض تاکید می کند که «سه حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هیچ فرقی برای من ندارند. من هر سه معاونت را مکمل یکدیگر می دانم و اینکه این سه معاونت را در سه بخش ببینیم اتفاق خوبی نیست.» شاید به همین دلیل هم مونسان در صحبت هایش در این خبرگزاری بیشتر به بیان چالش های موجود در صنعت گردشگری می پردازد و معتقد است، همه راه ها از میراث فرهنگی تا صنایع دستی به گردشگری ختم می شود یا این شاهد که «هرچه به موضوع میراث فرهنگی بپردازیم، این موضوع به توسعه گردشگری کمک می کند.»

با ایجاد حساب اختصاصی، درآمد موزه ها به خودشان بر می گردد

واریز درآمد موزه ها به خزانه دولت و اختصاص درصدی از این درآمد به سازمان میراث فرهنگی و موزه ها اعتراضی است که در طول سال های گذشته به طور مداوم از سوی موزه داران و مسئولان میراث فرهنگیِ این سازمان مطرح می شد، اما پای راهکاری مناسب برای برطرف کردن آن در میان نبود و معمولا به همین نکته بسنده می شد که حدود 70 درصد از این درآمد به موزه ها برگردانده می شود. هر چند برخی از مدیران موزه ها بارها اعلام کرده بودند این برگشتِ درآمد را به چشم نمی بینند، اما گذشته از همه این ها، حالا علی اصغر مونسان، معاون رئیس جمهور، اعلام می کند، با پیگیری هایی که انجام داده است توانسته درخواستِ باز کردنِ یک حساب اختصاصی برای بازگرداندن درآمد موزه ها به هر کدام از موزه ها را اجرایی کند.

او با اشاره به این که تعداد موزه های غنی در نقاط مختلف کشور زیاد است، و حتی غنای آثار تاریخی یک موزه کوچک در زنجان در سطح آثار موزه ملی است، می گوید: با توجه به وجود این گستردگی در نقاط مختلف کشور و درآمدهای اندکی که از موزه ها به این سازمان تعلق می گرفت، اعتراض ها و پیگیری هایی به بخش های مختلف دولت داشتیم تا همه درآمد موزه ها به دولت بازگردانده شود.

وی بیان می کند: گِله من به بخش های مختلف دولت این بود که درآمدهای اندکی که از موزه ها به دست می آوریم به واسطه رونق گردشگری و ایجاد درآمد برای موزه هاست، اما آن درآمد نیز به سرجمع درآمدهای بودجه کل کشور واریز می شد و در نهایت عددی بین 60 تا 70 درصد به موزه ها تخصیص داده می شد.

او با اشاره به کمک سازمان برنامه و بودجه برای برطرف کردن این مشکل ادامه می دهد: پیگیری کردم تا درآمد موزه ها به ردیف های اختصاصی خود موزه داده شود، در واقع همان اندازه که پول به خزانه می رود، همان اندازه نیز می توانیم هزینه کنیم.

معاون رئیس جمهور با تاکید بر این که از این به بعد درآمد موزه ها در سرجمع قراردادهای دولت قرار نمی گیرد، ادامه می دهد: خوشبختانه یک ردیف اختصاصی بودجه برای موزه ها اختصاص داده شد، این کار باعث ایجاد انگیزه برای موزه ها می شود تا هر قدر که می توانند درآمد را افزایش دهند و دست شان باز می شود تا بتوانند برای موزه ها بیشتر هزینه کنند.

او با بیان این نکته که در گذشته، درآمد موزه ها در سرجمع درآمدهای دولت و در قالب تخصیص اختصاص پیدا می کرد، می گوید: ممکن بود حتی بخشی از این اعتبار، به یک وزارتخانه اختصاص یابد، اما اکنون درآمد به خزانه می رود و این انگیزه برای موزه ها ایجاد می شود تا درآمدهای خود را بالاتر ببرند.

مونسان با اشاره به درخواستی که از موزه های زیرنظر سازمان میراث فرهنگی، مبنی بر بالابردن درآمد موزه های زیر نظر خود داشته است، بیان می کند: معمولا مدیران موزه ها بیان می کردند انجام این کار هیچ نفعی برای موزه ها ندارد، هر قدر که درآمد را افزایش دهیم، آن مبلغ به موزه بازگردانده نمی شود، آن ها معتقد بودند هر چقدر هم موزه پول بیشتری تولید کند، اما عدد کمتری به آن اختصاص پیدا می کند.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با تاکید بر این که ابتدا همه درآمدها باید به خزانه برود تا نخست توسط دولت کنترل شود، بیان می کند: خوشبختانه با پیگیری های مناسب، اکنون حساب اختصاصی برای موزه ها ایجاد شده است و بعد از واریز به خزانه دولت، همان مبلغِ درآمد موزه ای به حساب موزه ها برگردانده می شود.

مونسان با این وجود با اشاره به برخی نکات منفی در موزه های زیرنظر سازمان میراث فرهنگی می گوید: جای تاسف دارد که یک سیستم الکترونیک راهنمایی در موزه ملی کشور وجود ندارد، یا بسیاری از اشیای تاریخی مانند لباس های سلطنتی در سعدآباد در معرض هوای عادی قرار دارند و قطعا به مرور از بین می روند.

او در پاسخ به این پرسش که بازگشت این درآمدها به حساب اختصاصی موزه ها چطور انجام می شود، تاکید می کند: مدت زمان برگشت درآمدها فرقی نمی کند، همین که این اتفاق تصویب شود و در قالبِ سرجمعِ درآمدهای سالانه تخصیص پیدا کند، یک اتفاق بسیار خوب است.

نحوه کنونی فروش بلیت در موزه ها مناسب نیست

معاون رئیس جمهور همچنین با اشاره به نحوه فروش بلیت در موزه های زیرنظر سازمان میراث فرهنگی می گوید: فروش بلیت الکترونیک، شفافیت مالی و قدرت خرید مردم را بالا می برد و با این طرح هر کس در خانه خود نیز می تواند بلیت تهیه کند.

او به نحوه فروش بلیت در مجموعه سعدآباد اشاره می کند و ادامه می دهد: این اتفاق در مجموعه های مانند سعدآباد اصلا خوب نیست، فقط در ورودی مجموعه بلیت فروخته می شود، اما اگر کسی در میانه های بازدید تمایل به بازدید از یک مجموعه جدید داشته باشد، باید همه راه را تا در ورودی مجموعه به این بزرگی باز گردد و بار دیگر بلیت تهیه کند؛ این اتفاق خوب نیست.

مونسان با تاکید بر لزوم جلو بردن مسیر الکترونیک کردن فروش بلیت موزه ها، ادامه می دهد: در حال کار روی موضوعات الکترونیک کردن فرایندهای کلی در سازمان میراث فرهنگی هستیم. به عنوان مثال پرتال گردشگری کشور یک نیازِ کشور است. در شرایط کنونی اگر با یک تعطیلی مواجه شویم، هیچ کس نمی داند در این تعطیلی، سازمان میراث فرهنگی چه تسهیلاتی می دهد یعنی گردشگران نمی دانند در این چند روز تعطیلی به چه نقاطی می توانند بروند. بنابراین باید داشته هایمان را در استان ها بارگذاری کنیم تا دست کم ایرانی ها با فضاها و مسیرهای گردشگری آشنا شوند و گردشگری داخلی و توزیع گردشگری تقویت شود.

به گفته او، در این پرتال گردشگری، باید داشته های کل کشور ارائه شوند و پروژه های متعدد جلو بروند. این اقدامات هر چند هزینه کمی از ما می گیرد، اما اثرگذاری بالایی دارد.

باید قوانین را تجمیع کنیم، تا مردم همه چیز را بدانند

ابلاغیه رئیس جمهور به سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برای تدوین قوانین مورد نیاز در این سه حوزه و برطرف کردن خلأهای قانونیِ حفاظت از میراث فرهنگی یکی دیگر از نکاتِ مهمی است که مونسان باید در راس کارهایش به آن توجه کند.

البته پیش از او زهرا احمدی پور در مدت زمان حضورش در سازمان میراث فرهنگی و گردشگری آن را در قالب یک دستور مطرح کرده و مسئولان مختلف در سه حوزه را موظف به تهیه یک طرح جامع کرده بود. بعد از او نیز در 19 آذر رئیس جمهور در دستوری به معاونِ خود در سازمان میراث فرهنگی، خواست تا در کمترین زمان یعنی سه ماهه اول سال 97، دستورالعملی از قوانین جامع میراث فرهنگی و با هدف تهیه یک قانون جامع تدوین کند.

مونسان درباره مشابهت کاری این دو دستور و میزان اقدامات انجام شده برای آن ها تا کنون می گوید: براساس آن دستور باید «قانونِ جامع حمایت از گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع دستی» تهیه شود که تا کنون می توان گفت تقریبا قانون «حوزه میراث فرهنگی» آماده است، اما ما دنبال این هستیم تا در صورت امکان یک قانون داشته باشیم و همه آن هایی را که در هر سه حوزه فعالیت می کنند در بربگیرد. اکنون در همه جا پراکندگی قانون زیاد است، اگر بتوانیم باید قوانین را تجمیع کنیم و در یک بسته قرار دهیم تا همه، همه چیز را درباره این سازمان بدانند.

او ادامه می دهد: رئیس جمهور نیز همان روز (19 آذر) در ابلاغیه ای ماموریت هایی را برای ما تبیین کردند. در برنامه ما این بود که سه ماهه اول سال آینده این قانون را نهایی کرده به دولت ارائه دهیم و تفکیک بگیریم. آقای رئیس جمهور در آن ابلاغیه به بخش میراث فرهنگی اشاره داشت و در آن به ما دو ماه فرصت داده است.

وی اضافه می کند: در آن ابلاغیه اعلام شده بود در این فاصله دوماهه خلأهای قانونی در راستای حفظ آثار تاریخی احصا و اعلام شوند، بنابراین فکر می کنیم در آن مدت زمان به راحتی بتوانیم این درخواست را انجام دهیم، با توجه به این که در بحث میراث فرهنگی مشکلی نداریم.

او سپس با تاکید بر این که دستورالعمل اجرایی اعلام شده از سوی احمدی پور رئیس سابق میراث فرهنگی و ابلاغیه رئیس جمهور هر کدام طرح های جدایی هستند، بیان می کند: طرح جامع حفاظتِ الکترونیک از موزه ها و سایت توسط معاون توسعه و مدیریت به بخش های مختلف ابلاغ شده که ادامه طرحِ «جامع حفاظت از میراث فرهنگی» است.

مونسان با تاکید بر محدودیت اعتبارات این سازمان می گوید: به واسطه حساسیت ها، عمده اعتباراتِ ما به میراث فرهنگی داده می شود. ایران کشوری پهناور است. به عنوان مثال مدتی قبل در میدان امام (ره) همدان نخست یک حفاری کوچک انجام شد، اما اکنون گفته می شود یک مخزن از آثار تاریخی به دست آمده است، بنابراین به هر نقطه بپردازیم، کم است.

تصویب لایحه ساماندهی و احیای بافت های تاریخی کشور

او همچنین از تصویب لایحه ساماندهی و احیای بافت های تاریخی و میراث فرهنگی کشور و کمک به حوزه گردشگری در دولت خبر می دهد و می گوید: البته به صورت موازی طرحی را نمایندگان مجلس در کمیسیون فرهنگی با قید فوریت پیگیری می کنند که در آن به موضوعات جامع تری پرداخته شده، ولی خوشبختانه این لایحه در کمیسیون کلان شهرها نیز مطرح شد که در بیش از 10 روز گذشته در صحن دولت تصویب شد.

معاون رییس جمهور اضافه می کند: این پروژه به حفظ، احیا و مرمت اماکن تاریخی و فاخر کمک می کند. بر این اساس شهرداری ها مجاز می شوند اماکن تاریخی درون شهرها را تملک کنند و درصدی از بودجه را برای این امر تخصیص دهند، در مرمت و احیا نیز می توانند کمک کنند و حتی برای کاوش و معرفی آثار تاریخی می توانند با ما مشارکت داشته باشند.

به گفته او، قرار است شوراهای شهر بودجه ای را برای این منظور تخصیص دهند. در طرح مجلس نیز درصدِ مشخصی از بودجه را با این عنوان تعیین و شهرداری ها را به انجام این کار مکلف کرده اند.

وی بیان می کند: امیدواریم این طرح در صحن مجلس تصویب شود، چون موضوعات این سازمان گسترده است و اعتبارات ما جوابگوی این حجم از آثار نیست. امیدواریم با ورود شهرداری ها، دست کم ابنیه تاریخی و فاخر که در محدوده شهرها قرار گرفته اند، حفظ و احیا شوند.

گفت و گو: سمیه ایمانیان – خبرگزاری ایسنا

۱ دیدگاه

  1. حرف خوب زده میشه اما اجرایی در کار نیست. بخش گردشگری واقعا مظلوم واقع شده

نظر خود را بیان کنید