هزینه 4 میلیاردی برای مرمت بازار تاریخی تبریز

0

شهردار منطقه 8 تبریز، با بیان این که هم اکنون گردش مالی بازرگانی و تجاری بازار تاریخی تبریز کمتر از 10 درصد پیشینه آن است، افزود: تلاش می شود پیشینه تجاری و بازرگانی این بازار تاریخی با رسیدگی به کالبد فیزیکی و حذف زواید بصری موجود در آن احیا شود.

به گزارش ایسنا، محبوب تیزپاز با اعلام این خبر اظهار کرد: به منظور آماده سازی بازار تبریز برای گردشگران تبریز 2018، حدود چهار میلیارد و 200 میلیون ریال برای مرمت و جداره سازی راسته قدیم بازار این کلان شهر هزینه شده است.

وی خاطرنشان کرد: با صرف این میزان اعتبار 95 درصد جداره راسته قدیم بازار و 70 درصد عملیات کف سازی این بازار اجرا شده است.

شهردار منطقه 8 تبریز، اظهار کرد: مرحله اول طرح مرمت و جداره سازی راسته قدیم بازار (صادقیه) به میزان دو هزار و 300 متر مربع از چند ماه پیش آغاز و تکمیل شده و 200 متر مربع نیز به زودی به بهره برداری می رسد.

تیزپاز گفت: کف سازی یک هزار و 400 متر مربع از این بازار تمام شده و 350 متر مربع نیز در حال اجراست.

وی با بیان این که قرارداد کف سازی و جداره سازی کل بازار تاریخی تبریز با اعتبار 32 میلیارد ریال منعقد شده است، یادآوری کرد: از این میزان اعتبار 5 میلیارد و 500 میلیون ریال برای کف سازی، مرمت و جداره سازی راسته قدیم بازار تخصیص یافته است.

شهردار منطقه ۸ تبریز، گفت: کف سازی، اجرای انشعابات زیرزمینی، مرمت و جداره سازی سقف و دیواره های راسته قدیم بازار با تائید کارشناسان میراث فرهنگی اجرا شده است.

تیزپاز هدف از اجرای این طرح را احیای بازار تاریخی تبریز برای رویداد تبریز 2018، آماده سازی بازار برای پذیرایی از میهمانان و گردشگران و احیای پیشینه تجاری و بازرگانی تبریز اعلام کرد.

وی از دستگاه های خدمات رسان خواست تا نسبت به ساماندهی و دفن تاسیسات موجود در بازار تاریخی تبریز در زیر زمین اقدام کنند تا کف سازی این بازار احیا شود.

تیزپاز با بیان اینکه هم اکنون کف این بازار آسفالت است، ادامه داد: آسفالت کف این بازار موجب شده تا رطوبت به جداره ها و سپس به طاق بازار نفوذ کند.

وی گفت: با توجه به اینکه ملات استفاده شده در دیوارها از جنس ساروج بوده و ملات سقف آهکی و گچی است، نفوذ رطوبت به دیوارها تاثیر زیادی نداشته ولی با پیش روی به سقف رطوبت طاق کل بازار را تهدید می کند و برای جلوگیری از آن باید برای کف بازار به جای آسفالت از مصالح نفوذ پذیر برای تبادل رطوبت استفاده شود.

گفتنی است؛ بازار تاریخی تبریز از بزرگ ترین و مهم ترین بازارهای سرپوشیده جهان بوده و دارای حدود یک کیلومتر مربع وسعت است که در مرداد سال 1389 خورشیدی در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است، این بازار از بازارچه ها، دالان ها، تیمچه ها، سراها و کاروانسراهای متعددی تشکیل شده و پیش تر به جهت قرارگرفتن تبریز بر سر چهارراه جاده ابریشم و گذر روزانه هزاران کاروان از کشورهای مختلف آسیایی، آفریقایی و اروپایی از این شهر، از رونق بسیار خوبی برخوردار بود.

راسته قدیم بازار (صادقیه) در بخش شمالی بازار بزرگ تاریخی تبریز واقع شده و از تیمچه ها، دالان ها و مساجد مختلفی تشکیل است.

نظر خود را بیان کنید