هتلهای مشهد به فروش گذاشته شدند!

0

عرضه و تقاضا در حوزه ی اقامت در شهر مشهد برابر نیست و این موضوع سبب شده است در جدیدترین اخبار هتلداری خبری با مضمون فروش 70 هتل در مشهد منتشر بشود.
به گزارش ایرانتریپز به نقل از ایسنا، رییس اتحادیه ی هتلداران خراسان رضوی با اعلام این خبر در نشست خبری با موضوع چالشها و موضوعات مرتبط با گردشگری و میزبانی در ایران، گفت: مشهد به دلیل وجود حرم مطهر امام رضا ع در حوزه ی گردشگری مذهبی ازجایگاه خاصی برخوردار است به طوری که سالانه شاهد حضور میلیونی زائران در این شهر هستیم. به همین دلیل شاهد فعالیتهای اقتصادی برای خدمات‌ دهی مناسب به زائران هستیم.
در ادامه محمد قانعی یادآور شد: در سالهای پس از انقلاب به دلیل وقوع جنگ تحمیلی، با معیارهای استاندارد جهانی فاصله گرفتیم و طی سالهای دهه ی شصت مسوولان و سرمایه‌گذاران در برخی از اوقات به منظور اسکان زائرانی که برای فرار از موشک‌باران غرب و مرکز کشور به استان ما پناه می‌آوردند با نیت معنوی در مشهد مکان اقامتی ساختند و شاهد روند رو به رشد ساخت اقامتگاهها با شرایط خاصی بودیم.

فروش 70 هتل در مشهد

فروش 70 هتل در مشهد

ایشان ادامه داد: در این شرایط اغلب سازمانها و نهادهای دولتی اقدام به ایجاد اقامتگاه و هتلی در مشهد کردند به طوری که در حال حاضر شاهد آن هستیم که همه ارگانها و سازمانها دارای یک اقامتگاه و بعضا هتل ۵ ستاره در مشهد هستند. قانون این هتلها را مکلف به واگذاری به بخش خصوصی کرده است زیرا ما در رقابت نابرابری با آنها هستیم.
قانعی گفت:  ما با همکاری مسوولان جهاددانشگاهی مشهد و پژوهشکده ی گردشگری این سازمان، پژوهشی را انجام دادیم و مشخص شد هر زائر در مشهد با میانگین اقامت سه روز  روزانه ۱۲۰ هزار تومان هزینه می‌کند، اما ما در مشهد نتوانستیم از این فرصت استفاده کنیم و  بخاطر حرکات ناشیانه و غیر مسوولانه ی برخی، زائران حاشیه ی خلیج فارس را به راحتی از دست دادیم.
به گفته ی قانعی در حال حاضر در مشهد ۲۱۱ هتل فعال و ۲۹۲ پروژه ی اقامتی در حال ساخت وجود دارد که اغلب هتل‌ بوده و طی چهار سال آینده به بهره‌برداری خواهند رسید.
در ادامه ایشان به فروش هقتاد هتل در مشهد اشاره کرد و گفت: به دلیل برابر نبودن میزان عرضه و تقاضا در حوزه ی اقامت در مشهد، این تعداد هتل به فروش گذاشته شدند. به گفته ی ایشان تدوین طرح جامع گردشگری مشهد بسیار ضروری است تا مشخص شود این شهر به ایجاد هتل نیاز دارد یا خیر.
رییس اتحادیه هتلداران خراسان رضوی در ادامه ی سخنان خود یادآور شد: بسیاری از خیران به سرمایه گذاری در مشهد به دلیل فضای معنوی آن علاقه مند هستند در حالی که در سایر شهرهای کشور و حتی تهران هتلی ساخته نمی شود. این بدان معنا است که هتلداری و ساخت هتل توجیه اقتصادی ندارد پس با انگیزه‌های معنوی در مشهد هتل ساخته می‌شود.
قانعی با اشاره به دو زیرساخت اساسی در حوزه ی گردشگری یعنی اقامت و حمل و نقل گفت: خوشبختانه در مشهد هر دو زیرساخت مهم گردشگری وجود دارد. به گفته ی ایشان در بحث استانداردسازی، هتلهای مشهد که 50 درصد هتلهای کشور را تشکیل می دهند، در کشور پیشتاز بوده و ما فعالیت آنها را منوط به رعایت استاندارهای هتلداری کرده ایم در حالی که سایر شهرهای کشور در مقابل استاندارد سازی مقامت می‌کنند.
ایشان در آخر گفت: هتلهای مشهد از هتلهای سایر شهرهای کشور یک ستاره بالاتر هستند بدین معنا که یک هتل ۴ ستاره در مشهد برابر با یک هتل پنج ستاره در سایر نقاط کشور خدمات می‌دهد. همچنین از نظر قیمت نیز در حال حاضر نرخ اقامت در هتلهای مشهد از میانگین نرخ هتلهای کشور پایین‌تر است.

نظر خود را بیان کنید