نابودی یک اثر سلجوقی به بهانه تعمیر

3

بار دیگر در اخبار میراث فرهنگی خبری مبنی بر ویرانی آثار باستانی در ایران منتشر شده که جای تاسف و نگرانی بسیاری دارد. این بار نوبت به تخریب یک بنای دوره ی سلجوقی در شهرستان بهمئی استان کهگیلویه بویراحمد رسیده است که بهانه ی عاملان آن تعمیر بنا بوده است.

امامزاد بابا احمد بهمئی

امامزاد بابا احمد بهمئی

به گزارش ایرانتریپز به نقل از تسنیم متاسفانه هیئت امنای امام زاده بابا احمد (ع) در شهرستان بهمئی استان کهگیلویه بویراحمد در اقدامی خودسرانه و برخلاف قانون بنای تاریخی امام زاده بابا احمد (ع) متعلق به دوره ی سلجوقی را به بهانه ی تعمیر تخریب کردند.
معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه بویراحمد با اعلام این خبر غم انگیز گفت: مگر می‌شود کسی که پیر شده است را به بهانه ی درمان از بین برد. ایشان افزود: این اثر تاریخی بجا مانده از دوره ی سلجوقی، نشانی از هویت یک جامعه است که هر نوع اقدام مرمتی آن باید تحت نظر کارشناسان سازمان میراث فرهنگی کشور صورت گیرد نه اینکه در اقدامی خود سرانه آنرا تخریب کنند.
مسعود شفیع  تخریب یک اثر تاریخی را برابر با نابودی هویت یک جامعه دانست و تاکید کرد از طریق اداره ی حقوقی اداره ی کل میراث فرهنگی این حادثه ی تلخ حوزه ی میراث فرهنگی را به طور جدی پیگر شده و با عوامل این کار برخورد قانونی خواهیم کرد.
بنای امام زاده احمد علاوه بر اینکه زیارتگاهی مقدس است، از لحاظ تاریخی و معماری بسیار ارزشمند بوده است که نابودی آن واقعا بیرحمانه صورت گرفته است. این اثر تاریخی متعلق به دوران سلجوقی است که دارای گنبد پلکانی شکل است. گنبد بزرگ و دو طبقه بودن طاقچه‌های این بنا از مشخصه های اصلی این اثر تاریخی محسوب می‌شود.
معماری بنا نیز به صورت چهار ضلعی  بوده که دارای حدود ۱۵ /۲۱ متر طول و ۱۴ /۰۷ متر عرض و ۹ متر ارتفاع است که با استفاده از مصالح سنگ و گچ ساخته شده است. در درب ورودی اصلی این بنای ارزشمند چند طاق نما با تزئینات شبیه مقرنس کاری دیده می‌شود .
این بنای ارزشمند که در سال 1382 به شماره ی ۱۰۵۸۰ در فهرست آثار ملی ثبت شده است، حالا کاملا خودسرانه به طور کامل به نابودی کامل کشیده شده است و کسی نیست مسئولیت صدمه زدن به میراث ملی را به عهده بگیرد.

3 دیدگاه

  1. دختر آریایی در

    چقدر غم انگیز واقعا به این همه احترامی که به آثار باستانی گذاشته میشه باید افتخار کرد

نظر خود را بیان کنید