معرفی روستای تاریخی انجدان

0

انجدان از روستاهای دهستان مشک‌آباد بخش مرکزی شهرستان اراک در استان مرکزی ایران است. انجدان از روستاهای قدیم اراک و مرکز تجدید حیات فرهنگی و تبلیغی و جایگاه امامان اسماعیلی نزاری پس از سقوط الموت بوده‌است.

این روستا در منطقه‌ای کوهستانی قرار دارد که کوه چشمه و کوه برف شاه در اطراف آن است و غارهای کوچک و بزرگ فراوانی در نزدیکی آن وجود دارد. ارتفاع انجدان از سطح دریا دو هزار متر است. این روستا در 64 کیلومتری شمال خمین، 37 کیلومتری شرق اراک و با همین فاصله از غرب محلات قرار گرفته‌است.

نامگذاری

واژه انجدان معرب واژه انگُدان می‌باشد. در متون تاریخی از انکوره و انغوزه نیز نام برده شده است. نام این ده برگرفته از نامی گیاه انگدان است که صمغ آن در این روستا تولید می‌شود و برای صادرات به کشورهای دیگر نیز استفاده می‌شود.

امامان اسماعیلیه در دوره اقامتشان در انجدان آثار و بناهایی ایجاد کردند که امروزه اکثر آنها ویران شده‌است، از جمله قلعه نورآباد، قلعه امیرخان، قلعه وزیر و کاروانسرای شاه عباسی. در انجدان سه مقبره (بقعه های شاه قلندر، شاه قریب و چهل دختران) وجود دارد که مزار شماری از امامان نزاری و خانواده‌هایشان بوده است.

بقعه شاه قلندر

انجدان

جاذبه های گردشگری انجدان

بقعه شاه قلندر در دامنه کم شیب کوه قرار دارد این بقعه مربوط به دوره ایلخانی است که ریاست فرقه اسماعیلیه را بعهده داشته است این بقعه در داخل باغ روستای انجدان و در 50 کیلومتری سرچشمه و سراب معروف انجدان قرار دارد. بنای بقعه باشکوه و 8 ضلعی است که در هر ضلع بنا یک طاق نمای بلند آجری که داری 4 در ورودی در چهار جهت است قرار دارد. گنبد بقعه دو پوش و آجری بوده و پوشش خارجی آن به شکل هرمی شانزده طرف می باشد و ساقه گنبد دارای شانزده ضلع و چهار نورگیر با پنجره های مشبک چوبی در چهار جهت اصلی است ارتفاع بقعه به پنج متر می رسد و ارتفاع گنبد و ساق آن به شش متر می رسد.

غار گیوه کش

انجدان

غار های انجدان

غار گیوه کش یکی از غارهای استان مرکزی است که در روستای انجدان و 40 کیلومتری اراک قرار دارد. غار کوچک گیوه کش 9 متر طول، 6 متر عرض و 1/5 متر ارتفاع دارد.

در خصوص وجه تسمیه غار اهالی انجدان معتقدند که در زمان حمله افغان‌ها، شخص گیوه‌ دوزی به این غار پناه می‌برد و از این مکان به جای دیگری می‌ گریزد. این غار در حال حاضر مأمنی برای حیوانات درنده می‌باشد و در کف آن خون و استخوان‌ های پرندگان شکار شده توسط این حیوانات به چشم می‌خورد.

غار آسیلی

انجدان

غار های انجدان

غار آسیلی در 5 کیلومتری غرب روستای انجدان و 40 کیلومتری اراک در استان مرکزی قرار دارد. ورودیِ این غار دو دریچه دایره شکل است. ابعاد دریچه سمت راست 80 سانتی‌متر عرض و 90 سانتی‌متر ارتفاع و ابعاد دریچه سمت چپ 1 متر عرض و 90 سانتی‌متر ارتفاع می‌باشد. میان این دو دریچه ستونی به محیط یک متر قرار گرفته که رابط میان تالار اول غار و محیط خارج غار است.

مسیر غار تا انتها با شیب تندی پایین می‌رود و برای عبور به قسمت انتهای غار باید به صورت خزیده از میان شکافی که در سمت راست و روی حفره مسدودی قرار دارد، گذشت. در داخل این غار حوضچه‌ هایی قرار دارد که دیواره آن‌ها از مواد آهکی و بلورهای منشوری استالاکتیتی پوشیده شده است. طول کلی غار 73/5 متر است و پیمایش آن نیازی به وسایل فنی ندارد اما هوای داخل غار در فصل بارندگی به علت وجود بخار آب، سنگین و شرجی است.

نظر خود را بیان کنید