مسجد جامع بروجرد ، بنای تاریخی و زیبای لرستان

0

استان لرستان با دارا بودن مجموعه ای متفاوت و متنوع از جاذبه های گردشگری و تاریخی نام خود را در اخبار میراث فرهنگی کشور به عنوان یکی از زیباترین و پربازدیدترین استان ها جای داده است. در ادامه به مسجد جامع بروجرد که مورد استقبال زیاد گردشگران داخلی و خارجی هستند ، می پردازیم.

مسجد جامع بروجرد

مسجد جامع بروجرد

مسجد جامع بروجرد

مسجد جامع بروجرد

مسجد جامع بروجرد
مسجد جامع بروجرد یکی از شاخص‌ ترین بناهای تاریخی نه تنها در لرستان بلکه در ایران است. این بنا با قدمتی چند صد ساله، ویژگی ‌های معماری اسلامی و باستانی ایران (دوره ساسانیان) را در خود نمایش می دهد. مسجد جامع بروجرد جز نخستین مسجدهای ساخته شده در ایران است. قدمت آن به قرن دوم تا سوم هجری باز می گردد. این مسجد در یکی از محله‌ های تاریخی شهر بروجرد به نام دودانگه ساخته شده و به لحاظ معماری و قدمت، منحصر‌به ‌فرد است.
بر اساس بررسی باستان شناسان، طاق میانی این مسجد آتشکده ‌ای باستانی بوده که پس از ورود اسلام و گسترش آن در ایران، به مسجد تبدیل شده است. گنبد مسجد که در قسمت میانی ساختمان شروع می شود ، تا سطح زمین ‎۲۰ متر ارتفاع دارد و دو گلدسته آن در سال ‎۱۲۰۹ هجری قمری ساخته شد و در دو طرف گنبد قرار گرفته است.
بر بالای محراب و دیوارها، آیات قرآن با آجر و خط کوفی نوشته شده و بر بالای درب غربی نیز سنگ نوشته ‌ای وجود دارد که تاریخ ورود شاه عباس صفوی (سال ۱۰۲۲ هجری قمری) به بروجرد را نشان می‌ دهد.
یکی از جذاب ترین بخش‌ های مسجد جامع بروجرد، منبر چوبی ۹پله ای آن است که با ظرافت بسیار و هنرمندانه ساخته شده و حکاکی روی آن، تاریخ ۱۶۰۸ هجری قمری را نشان می ‌دهد. این بنا در گذشته شامل مسجد، حمام، آب انبار، غریب ‌خانه (آبریزگاه کنونی)، میدان و … بوده اما امروز، بخشی از این آثار از بین رفته‌ است. بنای موجود مسجد جامع از نظر شکل، از نوع مساجد تک‌ ایوانی است و دارای دو درب ورودی دو جهت‌ شرق و غرب است و یک حیاط مرکزی مستطیل، ایوان، فضای گنبدخانه و شبستان‌های اطراف آن و یک شبستان وسیع زمستانی در طرف شمال حیاط مرکزی دارد.

نظر خود را بیان کنید