مجموعه تاریخی بازار اراک

0

بازارها از زمان ‌های قدیم در ایران، جز بافت مرکزی و اصلی شهرها بوده‌ اند. بازارها علاوه بر اینکه محل خرید و فروش کالاهای مورد نیاز عموم‌ مردم بودند، در حقیقت کارگاه ‌های تولیدی کشور نیز به شمار می ‌رفتند. گرچه این روزها تنها وظیفه اول را همچنان ادامه می دهند، اما همچنان زیبایی و اصالت خود را حفظ کرده و استوار و پابرجای به عنوان بخشی از تاریخ و فرهنگ هر منطقه موجودیت خود را به نمایش می کشند. برای بسیاری از گردشگران خارجی، آغاز هر تور ایرانگردی باید از نقاط فرهنگی و مرکز پر رفت و آمد مردم شروع شود و چه جایی بهتر از بازارهای سنتی. یکی از زیباترین بازارهای سنتی ایران، مجموعه  تاریخی بازار اراک است.
بازار اراک به ‌عنوان آخرین اثر معماری ایرانی در مرکز شهر اراک قد برافراشته است. این بازار که به بازار سرپوشیده نیز معروف است با کمتر از یک کیلومتر طول دارای طاق‌ هایی بلند و دیوارهای مرتفع است. طول دیوارهای بازار اراک به حدود هفت متر می ‌رسد و شامل انواع واحدهای تجاری است.
بازار اراک یکی از اولین بناهای ساخته شده در شهر اراک است. اما بنای مجموعه فعلی بازار اراک شامل حمام، مسجد، مدرسه، آب ‌انبارها، گذرها و کاروانسراها در زمان فتحعلی شاه قاجار در سال ۱۲۲۸ هجری . ق در بافت مرکزی سلطان آباد (نام قدیم اراک) بنیان گذاشته شد.
یکی از دلایل اصلی برای ساخت این بازار، رونق اقتصادی در حوالی سلطان آباد بود. محصولات کشاورزی مرغوب و شهرت جهانی فرش ساروق ایجاد مرکزی برای عرضه و فروش این محصولات شد.
به علت معماری خاص به کار رفته در ساخت بنای بازار، هوای داخل بازار در زمستان گرم و مطبوع و در تابستان علی ‌رغم سرپوشیده بودن، بسیار خنک است. این بازار دارای دو محور عمود بر هم است : یکی محور شمالی ‌جنوبی به طول ۷۲۰ متر و دو ورودی یکی در شمال و یکی در جنوب و دیگری محور شرقی‌غربی به طول ۲۰۰ متر و دارای ۸ گذر و ورودی شرقی‌غربی. گذرهای فرعی نیز عمود بر دو گذر اصلی ساخته شده ‌اند. این دو محور همدیگر را در محلی به نام چهار‌سوق قطع می ‌کنند که در این محل یک حوض سنگی وجود دارد. مساحت کل مجموعه بازار حدود ۱۴ هکتار است.
در ساخت این مجموعه، بیشتر از آجر استفاده شده و ملات گچ و آهک و خاک رس نیز مکمل بنای بازار هستند و برای استحکام بنا از تیرچه‌ چوبی استفاده شده ‌است. در پای ستون‌ ها نیز صفحات و ورق ‌های منجمد مسی و سربی به کار رفته است.
در بازار، ۵۰۰ باب مغازه وجود دارد که همه در راسته بازار فعالیت می ‌کنند و بازارچه ‌های اختصاصی و باراندازها و انبارها و کارگاه‌ های تولیدی در ۲۰ سرا و تیمچه فعالیت دارند. تیمچه‌ ها در طرفین بازار و به فاصله‌ ۵۰ متر از یکدیگر ساخته شده‌ اند.

مجموعه تاریخی بازار اراک

مجموعه تاریخی بازار اراک

مجموعه تاریخی بازار اراک

مجموعه تاریخی بازار اراک

مجموعه تاریخی بازار اراک

مجموعه تاریخی بازار اراک

مجموعه تاریخی بازار اراک

مجموعه تاریخی بازار اراک

مجموعه تاریخی بازار اراک

مجموعه تاریخی بازار اراک

نظر خود را بیان کنید