مجموعه امیر چخماق یزد

0

مجموعه امیر چخماق از شاخص ترین بنا های تاریخی یزد، در وسط بافق قدیمی شهر یزد واقع شده و از مهمترین جاذبه های تاریخی و گردشگری در یزد محسوب می شود.

یزد شهری که بافت قدیمیش زبانزد خاص و عام است و همین امسال بود که ایران پیشنهاد ثبت جهانی بافت قدیمی یزد را به یونسکو داد تا در فهرست بعدی ایران برای ثبت جهانی باشد. این شهر کویری که به شهر بادگیرها نیز مهروف است آثار تاریخی و گردشگری زیادی در خود جای داده است که مجوعه میدان امیر چخماق یکی از این آثار فاخر تاریخی است.

مجموعه امیر چخماق یزد شامل بازار، تکیه، مسجد و دو آب انبار که قدمت شان به دوره تیموریان می رسد. تکیه امیر چخماق در سال ۱۳۳۰ و مسجد امیر چخماق در سال ۱۳۴۱ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیدند.

قدمت این مجوعه به قرن نهم هجری می رسد و توسط امیر جلال الدین چخماق یکی از سرداران و امرای تیموری که به حوکمت یزد منسوب شده بود ساخته شد. وی این مجموعه را به کمک همسرش فاطمه خاتون بنا نهاد که بعد ها به میدان امیر جخماق معروف شد.

امیر چخماق

مجموعه امیر چخماق یزد شامل بازار، تکیه، مسجد و دو آب انبار که قدمت شان به دوره تیموریان می رسد.

 

مجموع میدان امیر چخماق

مجموع میدان امیر چخماق

این میدان در عصر صفوی هم به همین نام شهرت داشت. در زمان شاه عباس برخی از این آثار احیاء شده است، از جمله چهار سوقی بر روی کاروانسرا ساخته شده است. اوایل قرن سیزدهم هجری میدان جلوی مسجد و سردر بازار تبدیل به حسینیه شده است. البته آنچه مسلم است در آن زمان، این مکان نقش حسینیه را نداشته، چون ساخت چنین فضاهایی از زمان صفویه به بعد در ایران رواج پیدا کرده است.

این میدان در زمان قاجار به گورستانی تبدیل شده بود که مردم مردگان خود را در آن جا دفن می کردند. ولی در زمان پهلوی جلوی این کار گرفته شد و با تخریب قبر ها دوباره به شکل اولش که میدان بود تبدیل گشت.

در توصیف مسجد امیر چخماق باید گفت، سنگ نصب شده در کریاس مسجد امیر چخماق به طرف میدان، شبکه های ظریف از کاشی های معرق دور خارجی گنبد، محراب صفه اصلی با تاق نمای مقرنس کاری و این مسجد را از نظر مرتبه زیبایی بعد از مسجد جامع قرار داده است.

تکیه امیر چخماق، ساختمانی است پرغرفه و بیشتر با دو منار که در یک بر از حسینیه ها می سازند. در هنگام سوگواری و نخل برداری، حاکم در غرفه شاه نشین و بانوان در دیگر غرفه ها تکیه می زنند و آیین مردم را به تماشا می نشینند یا می ایستند. پیشینه این بنای زیبا به ۲۰۰ سال پیش می رسد.

نظر خود را بیان کنید