ماجرای ساخت هتل در حریم غار علیصدر

3

عدم توجه به حریم میراث فرهنگی در کشور، این بار غار علیصدر همدان را تهدید می کند و می تواند برای ثبت جهانی این غار تاریخی خطر آفرین باشد.

به گزارش ایرانتریپس به نقل از مهر، علی مالمیر مدیرکل میراث فرهنگی استان همدان درباره ی ساخت هتلی در حریم غار علیصدر و احتمال آسیب دیدن این منظر فرهنگی برای ثبت جهانی غار اخطار داد و گفت: هتلی در این محدوده در حال ساخت است که به یک مسئله ی جدی تبدیل شده که ما اقدامات حقوقی لازم را انجام داده ایم.
به گفته ی ایشان ساخت این هتل که می تواند از لحاظ منظری خطر آفرین باشد، مدتی کار ساخت آن متوقف شد. اما کار گروه استان کاملا اعتقاد دارند که باید ساخت آن متوقف شود که در حال حاضر در حال حل این مشکل هستیم.

غار علیصدر همدان

غار علیصدر همدان

دعوا بر سر مالکیت غار

ایشان درباره ی مالکیت غار علیصدر و سرانجام اختلافات برسر واریز درآمد حاصل از این غار  به خزانه ی دولت گفت: ما فکر نمی کنیم که اختلافی وجود داشته است. بهره برداری از غار علیصدر از اوائل دهه ۷۰ صورت گرفت که یکی شرکت با سهامداری شرکت ایرانگردی وقت و شهرداری برای بهره برداری از غار به وجود آمد. سال ۸۹ آیین نامه حفاظت و مدیریت و بهره برداری از غارها مصوب شد که غارها را تقسیم بندی کرده است و متولی غارهای گردشگری را سازمان میراث فرهنگی تعیین کرد. بحث بر سر این بود که این شرکت چندین سال کار کرده است و باید به روال قانونی خود برگردد و درآمد آن نیز به خزانه ی عمومی واریز شود.

مالمیر افزود: این موضوعی بود که در رسانه ها مطرح شد و همه فکر می کردند که اختلاف نظر وجود داشته است درحالی که اعضای کارگروه غارشناسی و همه مدیران استان می گفتند که این قانون است و باید انجام شود اما این کار زمان می برد.
به گفته ی ایشان، بهره برداری از غار ۲۵ سال به یک شکل انجام گرفته و نمی شود یک شبه آن را تغییر داد، چراکه علیصدر یکی از قطب های گردشگری ماست و باید با حساسیت با آن برخورد کنیم و کارهای حقوقی را طوری انجام دهیم که گردشگری آنجا دچار اختلال نشود.

مالمیر ادامه داد: این بهره برداری با حواشی روبه رو شد و باید می دیدیم که چطور بهره برداری و واگذاری انجام  شود. ولی تمام این مباحث اکنون حل و متولی میراث فرهنگی تعیین شده است. همچنین در کارگروه هم بحث شده و الان هم معتقدیم که شرکت بهره برداری که تا کنون در آنجا کار کرده است به دلیل سابقه و تجربه و تجهیزات، عملکرد قابل قبولی در نگهداری غار داشته است. از این روی کار کارگروه غارشناسی استان نیز بر این موضوع تاکید دارد که کماکان این شرکت بهره برداری خود را ادامه دهد.

ساخت و سازها مانع جهانی شدن غار علیصدر

ایشان درباره ی اینکه برخی از اعضای کارگروه غارشناسی در کشور اعلام می کنند که دخل و تصرفات زیادی در این غار انجام شده که ثبت جهانی آن را به تاخیر می اندازد، گفت: معاون میراث فرهنگی کشور از این غار بازدید کرده است، سازمان میراث فرهنگی و متولیان ثبت جهانی هستند که می توانند بگویند این غار ثبت جهانی خواهد شد یا نه.
برخی از ساخت و سازها مانند پله های ورودی ، این غار را زخمی نکرده است و هر زمان که کارشناسان تشخیص بدهند این الحاقات برداشته شود، بدون مشکلی این کار انجام خواهد شد و آسیبی به غار نمی رساند. هرچند که در ثبت جهانی برخی از پیش بینی ها برای حضور گردشگر انجام شده است تا حداقل مسیر و امکانات برای حضور گردشگر فراهم شود.

درباره غار علیصدر

در آخر باید گفت غار علیصدر یکی از غارهای تالابی ایران و از معدود غارهای آبی جهان است. همچنین علیصدر بزرگ ‌ترین غار آبی جهان نیز محسوب می شود.
علیصدر در ارتفاع ۲۱۰۰ متر از سطح دریا در ارتفاعات ساری قیه نزدیک روستای علیصدر شهرستان کبودراهنگ در استان همدان واقع شده‌است.
محوطه ی غار دالانهای پیچ در پیچ و دهلیزهای متعددی دارد. از مجموعه رشته آبها، دریاچه بزرگی در درون غار بوجود آمده و از این رو نفوذ به ژرفای غار تنها با قایق میسر است. غار علیصدر یکی از دیدنیهای جهانگردی استان همدان است.
این اثر طبیعی بیست و سومین اثر طبیعی ملی است که توسط سازمان میراث فرهنگی در ۱۵ دی ۱۳۸۷ در فهرست میراث طبیعی ایران قرار گرفت.

3 دیدگاه

  1. گلبهاری در

    امیدوارم از ساخت این هتل پیشمان شوند چون واقعا چنین پدیده ای حیفه با ساخت و ساز بی رویه از بین بره باید نهایت تلاش را در حفظ آن انجام داد.

  2. باید تمام تلاش در حفظ آثار تاریخی صورت بگیره اما متاسفانه یک عده فرصت طلب برای جیب خودشون دست به هرکاری میزنن

نظر خود را بیان کنید