استان لرستان بلندترین آبشار ایران نوژیان

0

استان لرستان به سبب برخورداری از جاذبه های توریستی طبیعی و تاریخی بی شمار یکی از استانهای توریستی کشور به حساب می آید.استان لرستان به مرکزیت خرم آباد در غرب کشور واقع شده و از آب و هوای متنوعی برخوردار است.آب و هوای متنوع لرستان طبیعتی منحصر به فرد در این استان رقم زده است که مناسب برای توسعه گردشگری در منطقه است. در آمارهایی که در اخبار گردشگری نوروز منتشر شد،خرم آباد در فهرست 7 شهر برتر گردشگری ایران یکی از بهترین مقاصد برای ایرانگردی معرفی شد.
استان لرستان زیباترین آبشارها،دریاچه ها و جنگلها را دارد که استان را به یکی از زیباترین استانهای ایران بدل کرده اند.در استان بیش از 50آبشار وجود دارد که برخی از آن جز آثار طبیعی ملی ایران به ثبت رسیده اند که یکی از آنها آبشار نوژیان بلندترین آبشار ایران است.

ایرانگردی آبشار نوژیان لرستان

ایرانگردی آبشار نوژیان لرستان

در 46کیلومتری شهر خرم آباد در اطراف روستای نوژیان بلندترین آبشار ایران به نام نوژیان با ارتفاع 98متر خودنمایی می کند.زیبایی خود آبشار از یک طرف و سرسبزی و خرمی فضای پیرامون آبشار از طرفی دیگر به جلوه ی منطقه افزوده است.پیرامون آبشار جنگلهای بلوط باعث دلپذیرتر شدن منطقه شده اند،این جنگلهای بلوط خرم ترین جنگلهای بلوط در دنیا شناخته شده اند.
آبشار نوژیان در ارتفاعات کوه اتف توسط چشمه های بالا دست پرآب می شود و در بهار پرآب تر از همیشه است.از این روی گردشگران بسیاری از شهرهای دور و نزدیک راهی منطقه می شوند تا مناظر زیبای آبشار را تماشا کنند.در اطراف آبشار انواع گیاهان دارویی نیز روییده اند که بسیاری برای بهره بردن از آنها به منطقه آمده و به چیدن آنها می پردازند.
تنها آبشار نیست که منطقه را دلربا کرده است،در سمت راست آبشار رودخانه ی کوچکی وجود دارد که توسط چشمه های متعدد که در نزدیکی آبشار قرار دارند، پر آب می شود. آب این آبشار، رودخانه کوچکی را تشکیل می دهد که پس از سیراب کردن نواحی پایین دست، نهایتاً به رودخانه سزار می ریزد.
آب رودخانه خنک بوده و محل مناسبی برای پرورش ماهی های سردابی همچون قزل آلا است. از این رو در پایین دست آبشار وجود حوضچه های پرورش ماهی، نشانی از توسعه و زایندگی است که چشم را می نوازد.

ایرانگردی آبشار نوژیان لرستان

ایرانگردی آبشار نوژیان لرستان

اما برای رسیدن به آبشار زیبای نوژان باید از سه راهی پلیس راه خرم آباد – بروجرد ۵۲ کیلومتر طی کنید.از پلیس راه با طی 14کیلومتردر جاده کمربندی به سمت جنوب به یک سه راهی خواهید رسید که تابلوی راهنمای آبشار نوژیان در سمت مقابل جاده به چشم می خورد که باید همانطور که مشخص است از سه راهی به سمت چپ حرکت کنید.تا آبشار تنها 38کیلومتر فاصله است که مسیر بسیار زیبا و مملو از درختان بلوط است.تنها پس از طی چند کیلومتر از سه راهی به منطقه ی کوهستانی می رسید.از این مسیر 32کیلومتر آسفالته و باقی مسیر خاکی است.به طور حتم در طول مسیر آبشار از مناظر زیبای اطراف نهایت لذت را خواهید برد تا به بلندترین آبشار ایران برسید.

ایرانگردی آبشار نوژیان لرستان

ایرانگردی آبشار نوژیان لرستان

نظر خود را بیان کنید