قلعه قبان ماکو ثبت ملی شد

0

 فرماندار ماکو گفت: قلعه قبان این شهرستان با حمایت استاندار آذربایجان غربی و تشریح اهمیت موضوع برای مسئولان کشوری، به شماره 31543 در فهرست آثار ملی کشور ثبت شد. شاهین علیزاده روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: قلعه قدیمی قبان این شهر یکی از آثار بی نظیر تاریخی است که تاکنون بیشتر قسمت های این قلعه برای علاقه مندان به آثار تاریخی ناشناخته باقی مانده است. وی اضافه کرد: قدمت قلعه قبان ماکو بر اساس اعلام مورخان با قدمتی بیش از 600 سال به دوره تیموریان می رسد که در مساحتی بیش از 250 هکتار در بافت قدیمی این شهر با دیوار ها و برج ها و بارو های بلندش دارای بخش های شاه نشین، حمام و زندان است.

قلعه قبان به دلیل قرار گرفتن در مکانی مشرف به شهر و داشتن منظری منحصر به فرد قابلیت تبدیل شدن به مجموعه تفریحی و توریستی را دارد. این قلعه بر اساس سنگ نوشته ای که در داخل این قلعه موجود است در 381 سال قبل به دستور شاه عباس دوم صفوی به سبب اینکه محلی برای راه زنی دزدان تبدیل شده بود فتح و بعد از آن تخریب شد. بسیاری از محوطه باستانی در استان همواره مورد غارت سودجویان هستند.

شاهین علیزاده در رابطه با مرمت و بازسازی پل تاریخی روستای کشمش تپه گفت: با تخصیص اعتبار لازم پل تاریخی روستای کشمش تپه با همکاری فرمانداری و اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی مرمت و بازسازی می شود. وی افزود: برای حفاظت از آثار تاریخی، استفاده از ظرفیت بخش خصوصی و سازمان های مردم نهاد باید مورد توجه قرار گیرد.

نظر خود را بیان کنید