قلعه بابک با گذشت زمان همچنان پای برجا

0

نام قلعه جمهور معروف به دژ بابک  را در اخبار میراث فرهنگی و لیست 100 جاذبه گردشگری برتر ایران می توان دید. این قلعه که یکی از جذاب ترین آثار تاریخی ایران بحساب می آید، در 50 کیلومتری شمال شهرستان اهر و در ارتفاعات غربی رود بزرگ “قره ‌سو” قرار دارد؛. این منطقه با نام کلیبر شناخته می شود.

قلعه بابک

قلعه بابک

این قلعه که با نام‌ های قلعه بابک، دژ بابک، بذ و قلعه جمهور نیز شهرت دارد، دژ و مقر حکومت سردار تاریخی ایران، بابک خرم ‌دین، بوده و در قرن سوم هجری ساخته شده است.
مسافت راه کلیبر به قلعه، مسیری با گردنه ها و گذرگاه های خطرناک است، و چیزی در حدود حدود 3 کیلومتر فاصله دارد. پیش از رسیدن به دروازه قلعه و ورود به آن، باید از مسیری دالان شکل عبور کرد. این گذرگاه از سنگ‌ های منظم طبیعی ساخته شده و تنها 1 نفر توان عبور از آن  دارد. فاصله این معبر تا باروی قلعه در حدود 200 متر است .
برای ورود به این دژ تنها راه ورودی دروازه اصلی است و از کوهستان امکان وارد شدن وجود ندارد.

قلعه بابک

قلعه بابک

با گذر از دروازه ورودی و پشت سر گذاشتن بارو، برای رسیدن به دژ اصلی باید از گذرگاهی باریک و مرتفع عبور کرد؛ مسیری صعب العبور که از یک سمت مشرف به دره ‌ای است .
بنای دژ که دو طبقه و سه طبقه است، پس از ورودی اصلی قرار گرفته و پس از آن، تالار اصلی قلعه وجود دارد که در کنارش 7 اتاق ساخته شده است.
در قسمت شرقی دژ، چندین اتاق‌ و آب انبار ساخته شده است و در سمت شمال غربی ، پلکان‌ هایی برای صعود به بخش‌های مرتفع تر وجود داشته که اکنون ویران شده اند.

قلعه بابک

قلعه بابک

قلعه بابک

قلعه بابک

نظر خود را بیان کنید