غربال بیز تفرجگاه تاریخی یزد

0

چشمه غربال بیز به خاطر وجود برخی آثار تاریخی و طبیعی از مناطق گردشگری و طبیعی مهم استان یزد است. آب چشمه غربال بیز به روستا های تابعه و حوالی بخش مرکزی جاری می شود و به مصرف کشاورزان می رسد.

این چشمه از مناظر کوهستانی جذاب مهریز است که در دامنه کوهی به همین نام قرار گرفته است. این چشمه با مرکز شهرستان مهریز ۱۰ کیلومتر و با مرکز استان یزد ۴۰ کیلومتر فاصله دارد و در روستای مزوار واقع شده است. اطراف چشمه دارای پوشش گیاهی درمنه است. آب غربال بیز بصورت سرریز از مظهر چشمه ظهور میکند که حفره های چشمه در وسعت ۴۰ متر مربع پراکنده شده است. همچنین مساحت تقربیی آبریز چشمه ۱۰ کیلومتر مربع است.

غربال بیز

این چشمه از مناظر کوهستانی جذاب مهریز است که در دامنه کوهی به همین نام قرار گرفته است.

وجه تسمیه ی غربال بیز را برخی به وجود چشمه ی موجود و نحوه ی جوشش آب از حفره ها و لا به لای سنگ ها می دانند و عده ای آن را به سبب وجود بافت متخلخل سطح تحتانی دریاچه موجود در محل دانسته که در هر دو حالت نحوه حرکت آب شبیه عبور از منافذ یک غربال است. این چشمه به صورت یک فرو رفتگی طبیعی است و هر ساله در اوایل بهار آبی گوارا و زلال از کوه های منطقه جاری می شود و در این فرو رفتگی می ریزد و به دریاچه ای طبیعی تبدیل می شود.

در اطراف این چشمه آثاری بدست آمده است که قدمت این منطقه را بیان می کند، از جمله گودی هاون شکل در بالای چشمه که با دست کنده شده و سه برج مثلث شکل در کوه بالای چشمه با قدمت بیش از چهار هزار سال که معبد آناهیتا است و قبرهایی که از آن ظروف سنگی و اشیاء و نشانه هایی از عصر ناهید پرستی و هزاران یادگار بزرگ زمانهای بسیار دور بیرون آمده که همه حکایت از تاریخ کهن این ناحیه دارد.

غربال بیز

غربال بیز تفرجگاه تاریخی یزد

طبق شواهد باستان شناسی، بنای باستانی غربال بیز قدیمی ترین اثر باستانی استان یزد و تنها بقایای باستانی شناخته شده مربوط به دوره اشکانی در مرکز ایران می باشد. در این سازه، قدیمی ترین نمونه های سه عنصر مهم از معماری ایرانی برای اولین بار مشاهده گردیده است که عبارتند از خندق و درگاهی و نقشه مدور.

حفاری های باستان شناسی در بقایای بنایی باستانی در جنوب غربال بیز در سال 80 آغاز شده و به مدت ۷۵ روز در سال ادامه یافته است. در سال ۸۳ علاوه بر حفاری در بقایای این بنا در بخش های مختلفی از ناحیه نیز گمانه زنی هایی برای رسیدن به اطلاعات بیشتر انجام شده و بخش هایی از گورستان غربال بیز در شمال این ناحیه نیز حفاری شده است. حفاری سال ۸۰ در بقایای بنای مذکور که در جنوب ناحیه واقع است به کشف قدیمی ترین بقایای باستانی در استان یزد منجر شده است.

غربال بیز

مجموعه ی گردشگری غربال بیز با مساحتی قریب به ۱۰ هکتار ، از نخستین مجتمع های زیستی انسان در منطقه است.

بنا بر شواهدی که تاکنون جمع آوری شده است، این بنا در زمینی به شکل ذوزنقه و به مساحت ۲۲۰۰ متر مربع ساخته شده و عمده مصالح به کار رفته در این بنا خشت خام بوده و در قسمت هایی از آن از سنگ نیز برای استحکام بیشتر بنا استفاده شده است.

آب چشمه غربال بیز از حفره های متعدد در دامنه کوه بیرون می آید. محل خروج آب بصورت حفره ای عمود بر سطح لایه است که از درز و شکاف های آهکی ناشی می شود. بیشترین میزان آب دهی چشمه غربال بیز ۱۲۷۰ لیتر در ثانیه است که در زمان بارندگی و عمدتاً در فصل بهار صورت می گیرد.
از جمله ویژگی های منحصربه فرد آب چشمه غربال بیز این است که آب  آن تغییر رنگ نمی دهد و کیفیت آن نیزتغییر نمی کند و با اینکه از شکاف کوه خارج می شود دارای ماهی نیز می باشد و راز این چشمه هنوز برای مردم ناگشوده مانده است.

غربال بیز

بیشترین میزان آب دهی چشمه غربال بیز ۱۲۷۰ لیتر در ثانیه است که در زمان بارندگی و عمدتاً در فصل بهار صورت می گیرد.

مجموعه ی گردشگری غربال بیز با مساحتی قریب به ۱۰ هکتار ، از نخستین مجتمع های زیستی انسان در منطقه است. این چشمه به دلیل چشم اندازهای منحصر به فرد، هوای مناسب، امکان اسکان، دسترسی به شهر و امکانات رفاهی مکان بسیار مناسبی برای گذراندن روزهای تعطیل نوروز است.

نظر خود را بیان کنید