غار کتله خور

0

غار کتله خور در دل کوه ‌های آهکی جنوب استان زنجان در پنج کیلومتری گرماب از توابع شهرستان خدابنده واقع شده است. این منطقه محل سکونت ایل شاهسون های افشاری است. راه دسترسی مناسب، امکانات رفاهی و جاذبه های گردشگری منطقه، از جمله ویژگی هایی است که مطمئنا می تواند کتله خور و اطرافش را به منطقه ای خوب برای بازدید با تور ایرانگردی تبدیل کند.
کتله خور معانی مختلفی مثل تپه خورشید، روستای بدون خورشید و غیره دارد. البته مناسبترین معنی بدست آمده یک کاربرد ترکی است که در آن کتله به معنی ناهمواری های داخل غار و خور به معنی راحتی است که به صورت کلی به نظر می رسد معنی اصلی آن پستی و بلندیهای راحت و دنج بوده است.
غار حدودا 10 کیلومتر طول دارد و برای اولین بار در بهار سال 1331 ، توسط یک هیئت کشف شد. براساس بررسی های انجام شده غار کتله خور تقریبا حدود 30 میلیون سال می تواند قدمت داشته باشد. سال پیدایش این غار برای اولین بار توسط انسان معلوم نیست ولی مردمان این منطقه از سال پیدایش در این غار رفت و آمد داشته اند.
دهانه ورودی غار به صورت طاق مثلثی شکل به قطر 70 سانتیمتر تنها راه دسترسی به داخل غار می باشد. عمق غار از 150 متر شروع شده و در برخی قسمت ها زیاده شده و تا 700 متر هم می رسد. استالاگیتها و استالاگمیتها با ارتفاع 30 تا 40 متر ، کف و سقف غار را پوشانده اند و صحنه ای زیبا شکل گرفته است.
یکی از ویژگی های خوب بازدید از ین غار، مجموعه تفریحی است که دارای 12 سوئیت تک خوابه و دو خوابه می باشد که با داشتن امکاناتی نظیر حمام، سرویس بهداشتی فرنگی و ایرانی، وسایل پخت و پز، و … محیط مناسبی را جهت اسکان شبانه گردشگران است.

غار کتله خور

غار کتله خور

غار کتله خور

غار کتله خور

غار کتله خور

غار کتله خور

نظر خود را بیان کنید