غار خاگینه – شهرستان زیرکوه

0

غار خاگینه یکی از غارهای پر عمق و مرموز شهرستان زیرکوه است.علت نامگذاری غار به خاگینه مشخص نیست.

شهرستان زیرکوه به مرکزیت شهر حاجی آباد، در شمال شرقی استان خراسان جنوبی واقع شده است.

این غار بر دامنه ای صخره ای در ارتفاعات بین بیشه محمد آباد و سد داشگران واقع است. بیشه محمد آباد که برگرفته از وجود درختان بی شمار در دامنه کوه بوده در فاصله 3 کیلومتری روستای محمد آباد قرار دارد. به علت روییدن درخت چناری عظیم در کنار چشمه به آن پای چنــار هم می گویند. طبیعت زیبای بیشه در چند سال اخیر به علت قهر طبیعت و وجود خشکسالی های پی در پی آن طراوت و زیبایی سالیان گذشته را از دست داده، ولی همچنان از تفریحگاههای جذاب و پر مشتری منطقه محسوب می شود.

غار خاگینه

غار خاگینه

این غار اگر چه به علت قرار گرفتن در موقعیتی خاص ناشناس مانده است و کمتر در معرض دید علاقه مندان به غار و غارنوردی قرار گرفته اما به علت شکل ظاهری و برخورداری از دالانهای تو در تو می تواند به عنوان یکی از غارهای بسیار معروف شهرستان زیرکوه قلمداد گردد.

مشخصات غارخاگینه

غار خاگینه

غار خاگینه

ورودی غار دارای حفره ای بسیار بزرگ می باشد اما از این حفره که بگذریم دالانی حدودا ۱۰ متری شما را به داخل غار هدایت می کند. دالانهای این غار دارای ارتفاعات غیر همسطح می باشد و پس از پایان هر دالان ارتفاعی چند متری به سمت بالا وجود دارد.

آثار حیات حیوانات در این غار در جایی به صورت بارز به چشم نمی خورد اما فضله های بیشمار خفاش حکایت از زندگی دسته عظیمی از خفاشها در این غار دارد. چندین تالار زیبا در داخل غار وجود دارد که به نظر می رسد سقف این تالارها بوسیله مواد آهکی پوشیده شده است.

مسیر دسترسی
راه دسترسی به این غار از ۲ مسیر بیشه محمد آباد و سد داشگران امکان پذیر است که این مسیرها تقریبا طولانی و حدود ۲ ساعت کوهپیمایی نیاز دارد. از بین این دو مسیر، مسیر بیشه محمد آباد راحت تراست.

 

غار خاگینه

غار خاگینه

غار خاگینه

غار خاگینه

 

نظر خود را بیان کنید