عمارت قدیری

0

به طور قطع شهرهای شمالی کشور با مناظر طبیعی و بدیعی که دارند، یکی از مقاصد اصلی ایرانگردی برای گردشگرانی هستند که آب و هوای خوش برایشان مهم است. اگر در سفرتان به استان گیلان، شهر رشت رفتید، می توانید از خانه های تاریخی زیادی دیدن کنید. یکی از زیباترین خانه های تاریخی شهر رشت، خانه تاریخی قدیری است.
عمارت قدیری میراثی از دوران قاجار است که ضلع شرقی محله کیاب و سبزه میدان شهر رشت جای خوش کرده و حیرت بازدیدکنندگان را با فاخر بودن تزیینات داخلی اش در می آورد. ملک در سال 1344 از خاندان همدانی به آقای فریدون نصیری فروخته شد که به نام همسر ایشان، بانو قدیری، سند خورد.
سبک معماری بنا، ساده است اما زیبایی های خاص خود را حفظ کرده و جذابیت های مختص به خود را به رخ می کشد. این بنا دارای اسکلتی از چوب و کاه گل است. سقف آن با توجه به معماری حاکم زمان، لمبر کوبی شده است. نمای بیرونی نیز با سفال و پوب نراد روسی پوشش داده شده است.
جذابیت ابتدایی که این بنا داشت توسط آتش سوزی که در 1367 رخ داد کاسته شد و بخشی از قسمت های چوبی سازه و تزیینات داخلی به طور کلی از بین رفتند. البته کار مرمت تزینات مانند آینه کاری ها و نمای بیرونی با حمایت سازمان میراث فرهنگی و هزینه شخصی مالک بنا انجام شد تا بار دیگر این ساختمان زیبا در سبزه میدان رشت بدرخشد.
خانه قدیری در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده ‌است و یکی از زیباترین جاذبه های تاریخی شهر رشت بحساب می آید.

 

عمارت قدیری

عمارت قدیری

عمارت قدیری

عمارت قدی

نظر خود را بیان کنید