عمارت خشتی که مخفیگاه دزدان بوده است

0

دیدار از پاتوق دزدها و راهزن ها ایده ای تازه برای بستن چمدان سفر است. حتما خیلی ها دوست دارند از کمینگاه‌ هایی که از زمان ‌های دور بجای مانده‌ اند و برگی از تاریخ ایران هستند، دیدن کنند. با حستجو در لابلای اخبار میراث فرهنگی استان اصفهان، باز هم این استان چیزی متفاوت برای ارائه دارد و آن قلعه دزدها است!
روی دیوارهای “دژ کرشاهی” یا “قلعه دزدها” که در نزدیکی روستای ابوزیدآباد قرار دارد، هنوز هم آثار گلوله ‌های توپ از نبرد نیروهای رضاشاه و حسین کاشی، یا حسین یاغی معروف، به چشم می خورد.

قلعه دزدها

قلعه دزدها

برای رفتن به این منطقه و بازدید از قلعه ‌ای که روزی کمینگاه راهزنان کویری بوده، باید 70 کیلومتر از شهرستان آران و بیدگل استان اصفهان دور شد .  پس از گذر از ابوزیدآباد، به سمت روستای قاسم آباد حرکت کرد .، 30 کیلومتر بعد از روستا، قلعه دزدها همچنان استوار و پابرجا به آسمان قد کشیده است.
با رسیدن به روستای قاسم ‌آباد و گذر از آن، راه خاکی به سمت شمال وجود دارد که پس از طی مسافت ۳۰ کیلومتر به دژ کرشاهی می ‌رسد. از کویر مرنجاب هم می ‌توان به این قلعه رسید. این بنا در حاشیه غربی کوه ‌های یخ آب قرار دارد.
با آن که به نظر می رسد قلعه قدمتی 130 ساله داشته باشد، اما گفته می ‌شود شالوده آن به پیش از اسلام باز می گردد. کرشاهی از خشت و گل ساخته شده و مساحتی بیشتر از چهار هزار متر مربع دارد. این سازه خشتی چنان محکم ساخته شده که در مقابل یورش مغولان نیز دوام آورده است.
معماری کویری قلعه به شکلی است که سطح زمین آن با سفره ‌های زیر زمینی فاصله کمی است. همچنین این بنا به تونل ‌های مخفی مجهز بوده که در زمان شبیخون ‌های شبانه به دشمن کارایی داشت. این قلعه در دوره‌ های مختلف بارها بازسازی شد تا جلوی پیشروی دشمنانی می خواستند از راه کویر به مرکز ایران نفوذ کنند، گرفته شود. پس از آن، قلعه به مقر حاکمان و راهزنان تبدیل شد. آخرین ‌بار ، راهزن معروف دوره رضا شاه، حسین کاشی، قلعه را بازسازی کرد.
اگر منابع اخبار میراث فرهنگی استان اصفهان را مرور کنید، از این دست جاذبه های توریستی عجیب زیاد به چشمتان می خورد. جاذبه های عجیب تری در انتظار شماست.

قلعه دزدها

قلعه دزدها

قلعه دزدها

قلعه دزدها

قلعه دزدها

قلعه دزدها

قلعه دزدها

قلعه دزدها

قلعه دزدها

قلعه دزدها

نظر خود را بیان کنید