سیرچ، بهشتی در دل کویر شهداد

0

سیرچ یکى از چهار آبادى بزرگ بخش شهداد است که در ناحیه خوش آب و هواى کوهستانى بر سر راه شهداد – کرمان قرار گرفته است.

وجود بهشتی سرسبز و زیبا در کویری گرم و سوزان تا حدودی عجیب به نظر می رسد ولی با سفر به روستای سردسیر سیرچ در نزدیکی یکی از گرم ترین نقاط کره زمین، متوجه می شوید که در ایران چه زیبایی هایی وجود دارد که ما از آن ها بی اطلاع هستیم. تنها در این منطقه امکان برف بازی در نزدیکی کویر داغ فراهم شده است که شما می توانید لحظات وصف نشدنی را تجربه کنید.

سیرچ از قدیم به علت داشتن آب و هوای خنک و کوهستانی محل ییلاق بخش گرمسیرى و کویرى شهداد و آبادى هاى تابعه آن بوده که بهارستان نام داشت. این ییلاق در ارتفاع 1550 مترى در دره رودى به همین نام قرار دارد و جمعیت آن در تابستان به علت موقعیت تفرجگاهى به بیش از ده هزار نفر مى رسد.

سیرچ (زادگاه استاد هوشنگ مرادی کرمانی نویسنده شهیر و خالق قصه های مجید) در 50 کیلومتری شرق شهرستان کرمان و و با فاصله 30 کیلومتری از بخش شهداد واقع شده است.

سیرچ چشم اندازى زیبا، پوشیده از توده هاى انبوه درختان دارد. در مرکز سیرچ چندین درخت کهنسال سرو و چنار نیز وجود دارد. این آبادى مانند مناطق شمالى کشور پوشیده از درخت است. هوایى مرطوب و خنک دارد و بر روى ارتفاعات قرار گرفته و زیبایى آن مشابه مناظر سوئیس و با همان سرسبزى و فراز و فرودهاست. در قسمت مرطوب سیرچ به علت آب هاى فراوان جارى تعدادى از باغ ها به باتلاق تبدیل شده اند. در این منطقه انواع درختان صنوبر، انگور، انجیر، گیلاس و آلبالو در دامنهٔ کوهسارها لابه لاى سنگلاخ کاشته شده است و چون زمین مسطح کم دارد، کشت مزارع جو و گندم کم یافت مى شود، اما از زمین هاى محدود و آب فراوان، براى احداث باغ استفاده شده است. این منطقه یکى از قطب هاى اصلى جهانگردى استان محسوب مى شود.

سیرچ با کویر خشک لوت 30 دقیقه فاصله دارد و این امر به جذابیت این منطقه افزوده است. سرو 2000 ساله سیرچ، آب گرم سیرچ و امامزاده سید جلال الدین سیرچ از اماکن گردشگری و زیارتی روستای سیرچ هستند. عمده محصولات روستای سیرچ عبارتند از: انار، به، آلوچه، زردآلو- قیصی، انگور، نوری، گردو، انجیر، شلیل و … ! بدلیل خنکای هوا و وجود رودخانه سیرچ این منطقه مستعد “پرورش ماهی قزل آلا” است.

سیرچ چشم اندازى زیبا دارد و مانند مناطق شمالى کشور پوشیده از توده هاى انبوه درختان دارد. در مرکز سیرچ چندین درخت کهنسال سرو و چنار نیز دیده می شود. هوای این منطقه مرطوب و خنک است و بر روى ارتفاعات قرار گرفته و زیبایى آن مشابه مناظر سوئیس و با همان سرسبزى و فراز و فرودهاست. در قسمت مرطوب سیرچ به علت آب هاى فراوان جارى تعدادى از باغ ها به باتلاق تبدیل شده اند.

جاذبه های گردشگری سیرچ

مهم ترین جاذبه های گردشگری این روستا عبارتند از رودخانه ای زیبا، سروی کهنسال که بالای هزار سال سن دارد و چندین درخت چنار بسیار قدیمی، چشمه آب گرم جوشان با خواص درمانی قابل توجه و بزرگ ترین تونل سنگی خاورمیانه. همچنین قرارگیری سیرچ در مجاورت شهداد و منطقه کلوت ها و هم جواری دو نوع آب و هوای متضاد، این روستا را به یک نمونه جذاب تفریحی و گردشگری در مسیر کویر تبدیل کرده است.

بهترین زمان برای سفر به سیرچ

سیرچ در تمام فصل های سال بسیار دیدنی است. شکوفه های خندان باغ های میوه در بهار، درختچه ها و درختان سر به فلک کشیده سرسبز و گل ها و گیاهان وحشی و هوای خنک و دلپذیر در تابستان و طبیعت رنگارنگ آن در پاییز و چشم انداز ارتفاعات پر از برف و پیست اسکی آن در زمستان تنها گوشه ای از زیبایی های این روستای تماشایی است.

مسیر دسترسی به سیرچ

فاصله روستای سیرچ تا شهر کرمان 80 کیلومتر و تا مرکز بخش شهداد 25 کیلومتر است. مسیر دسترسی این روستا از هر دو جاده کرمان – سیرچ و شهداد – سیرچ آسفالت است و به راحتی می توانید به این منطقه زیبا سفر کنید.

سوغاتی

خرید سوغاتی از مقصد یکی از جنبه های دوست داشتنی سفر است. شما می توانید از این روستای زیبا کره، روغن حیوانی مرغوب، خشکبار، قالیچه های کوچک و حصیربافته های تزئینی به فامیل و دوستان تان هدیه ببرید.

نظر خود را بیان کنید