زیباترین عمارت ساری

0

در مرکز شهر ساری عمارتی زیبا و قدیمی سالهاست که جای خوش کرده و همچون نگینی می درخشد. با ورق زدن اخبار میراث فرهنگی مازندران، عمر  200ساله بنا به چشممان می خورد و مطمئن می شویم در و دیوار این عمارت حرفهای زیادی برای گفتن دارند؛ پس باید از آن دیدن کرد.

عمارت کلبادی

عمارت کلبادی

برای دیدن عمارت کلبادی ساری باید به خیابان انقلاب و محله آب انبار نو رفت. بیشتر بناهای تاریخی ساری در محدوده این محله قرار دارند . همچنین عمده فعالیت های تجاری ـ اداری شهر هم در اطراف این محله انجام می شود.
عمارت قاجاری کلبادی چند سالی است که رنگ و بوی موزه به خود گرفته اما حتی اگر موزه فرهنگ و تاریخ شهر هم نبود، باز با شاه‌ نشین، حجره‌ ها، حیاط و گچ بری ها، شیشه های رنگی و ارسی های بلند و حمام اصطبلش، یک شاهکار معماری به حساب می آمد. این عمارت در زمان قاجار جز خانه های بزرگان و اعیان آن دوره بود که دلیل آن هم ،  منصب سیاسی صاحبان بنا بود.
مصالح بکار رفته در این این بنا عمدتا چوب و آجر و سفال است و شیوه معماری اش، به تکیه های دوره قاجار شباهت دارد. این عمارت از دو بخش اندرونی و بیرونی تشکیل شده است. اندرونی آن دو طبقه دارد با یک زیرزمین. در هر طبقه یک شاه نشین ساخته شده و اتاق ها دو طرفه هستند.
شاه نشین طبقه دوم زیباترین اتاق های عمارت است . هنرهای تزئینی متعلق دوره قاجاری در گوشه و کنار این اتاق به چشم می خورد و تصویری دلنشین از هنر در آن دیده می شود. شاه نشین زیباترین و بزرگترین اتاق هر طبقه است که حکم مهمانخانه را داشته و در آن تزیینات زیبایی به چشم می خورد و در آن از مهمانان بلندپایه پذیرایی می شده است.
در اصلی خانه در کوچه آب انبار نو است؛ دری بلند و چوبی با تزئینات فاخر و سردری آجری. پس از ورودی ، راهروی نسبتا باریکی است که تا حیاط ادامه دارد. چند پله راه ارتباطی از این راهرو به حیاط است. وسط حیاط یک حوض چند ضلعی وجود دارد و دور تا دورش را با باغچه پوشانده اند.
تاریخ ثبت این اثر جز آثار ملی ایران در اخبار میراث فرهنگی کشور، 9 آبان 1377 ثبت شده است. اگر گذرتان به محله آب انبار نو  افتاد از دیگر عمارت های تاریخی این منطقه مانند مدرسه علمیه مصطفی خان، منزل اخوتیان، خانه فاضلی، آب انبار میرزا مهدی، مسجد جامع و ساختمان دارایی دیدن کنید.

عمارت کلبادی

عمارت کلبادی

عمارت کلبادی

عمارت کلبادی

نظر خود را بیان کنید