روستای کانرود – شهرستان آستارا

0

کانرود، روستایی از توابع بخش لوندویل شهرستان آستارا در استان گیلان است که در ۸ کیلومتری جاده آستارا به تالش قرار دارد.

وجه تسمیه کانرود

نام کانرود اشاره به رودی دارد که از سرزمینی می گذرد که کان (معدن) بزرگی در آن وجود دارد (داشته). مراد معدن آهکی در کوه های کانرود است که در قدیم الایام گسترش فراوانی داشته و از مصالح اصلی خانه های گلی آستارا و منطقه در گذشته بوده است و بقایای آن هنوز موجود می باشد ولی به علت دسترسی سخت و مالرو بودن مسیر متروک رها شده است.

روستای کانرود

روستای کانرود

معرفی روستا

این روستا از شمال به شهرستان آستارا (روستای دربند) و از شرق به دریای خزر و از غرب به محله و ییلاقات لاتون و کوه های اسپیناس و از جنوب به روستای سیبلی و شهر لوندویل متصل است.

اهالی روستای کانرود به زبان ترکی و تالشی صحبت می کنند و شغل آنها اغلب کشاورزی می باشد و درمهمان نوازی و مهربانی و فرهنگ دوستی شهره هستند.

از مناطق دیدنی آن آبشار سربست و امامزاده قاسم و ابراهیم (ع) که شهرت بسزائی دارد و همه روزه زائران بسیاری جهت زیارت به این امامزاده می آیند. چشم اندازهای طبیعی ییلاقات و رودخانه های همیشه روان کانرود از مناطق زیبای این روستا بوده و ساحل زیبای صدف در جهت شرقی جاده از سواحل زیبا و جذاب این بخش می باشد. مردمان این روستا بسیار شریف و مهربان هستند.

کانرود مناطق و محله هایی متعددی دارد که گسترده ترین آنها داداش آباد، صفرآباد، گل حسن محله، باش محله وشونده کش هستند.

روستای کانرود

روستای کانرود

کانرود در لغت نامه دهخدا

در لغت نامه دهخدا درباره کانرود این گونه توضیح داده شده است :کانرود. (اِخ) دهی است از دهستان مرکزی بخش آستارا شهرستان اردبیل واقع دریازده هزارگزی جنوب آستارا و دوهزارگزی شوسهٔ آستارابه پهلوی. ناحیه ای است جنگلی، گرمسیر و دارای ۹۶۱ تن سکنه. از رودخانه مشروب می شود. محصولاتش برنج و صیفی است. اهالی به کشاورزی و تهیهٔ زغال از چوب جنگل گذران می کنند. محل سکنای ایل کانرود است. این ده را کاه ری نیز می گویند.

مناطق دیدنی کانرود

امامزاده ابراهیم و قاسم

مزار دو برادر از فرزندان امام موسی کاظم(ع) که در سال253 هجری قمری به دست عمال بنی عباس در منطقه کانرود به شهادت رسیدند . این امامزاده ها قبلا بنایی مجلل داشتند که به دلایل نامعلوم جهت بازسازی تخریب شد و در حال حاضر بنای جدید به کندی در حال ساخت و ساز می باشد

روستای کانرود

روستای کانرود

ساحل صدف

ساحل زیبای صدف درشرق کانرود و شمال روستای سیبلی ۱۰ کیلومتری آستارا به تالش واقع شده و نخستین طرح سالم سازی در دریای خزر است. وجود امکانات بازی و تفریح کودکان، جدا بودن محل شنای برادران از خواهران، وجود مسافرخانه و اتاق های استراحت در شب، پلاژهای عرضه خدمات، اماکن نصب چادر، اکیپ امداد، نجات غریق و ماهیگیری، مجاورت با جنگل و منطقه حفاظت شده لوندویل و مراقبت مأموران انتظامی، محیطی امن و دلنشین برای گردشگران بوجود آورده است.

روستای کانرود

روستای کانرود

رودخانه کانرود

رودخانه کانرود از به هم پیوستن چشمه های زلال کوه های لاتون و اسپیناس سرچشمه گرفته است و پس از گذشتن از کوه های سرسبز و مسیری بسیار چشم نواز و آبیاری مزارع برنج کانرود در دریای خزر آرام می گیرد. در زلالی و پاکی شهره عام و خاص است و به برکت رودخانه کانرود برنج این منطقه نیز عطر و طعم بی نظیر و خاص خود را دارد.

روستای کانرود

روستای کانرود

روستای کانرود

روستای کانرود

روستای کانرود

روستای کانرود

روستای کانرود

روستای کانرود

نظر خود را بیان کنید