روستای چهارراه – لایین نو

1

این روستا از توابع لایین نو با طول جغرافیایی 59 درجه و26 دقیقه  و عرض 37 درجه و3 دقیقه و ارتفاع 1380 متر دارای موقعیتی میان کوهی و معتدل در میان ارتفاعات هزار مسجد قرار دارد.

روستای چهارراه از توابع دهستان هزار مسجد (بخش مرکزی کلات) در فاصله ی 15 کیلومتری از مرکز دهستان و در میان کوههای هزار مسجد واقع شده است. اهالی این روستا همچون بسیاری از روستاهای دیگر منطقه، کرد زبان بوده و به کار دامداری و کشاورزی اشتغال دارند.

دلیل نامگذاری چهارراه به این نام، قرار گرفتن آن بر سر چهار راهی است که دسترسی این روستا را از غرب به روستای لایین کهنه، از شرق به روستای خاکستر و از جنوب (دو مسیر) به مراتع مختلف هزار مسجد ممکن می سازد.

موقعیت جغرافیایی روستای چهارراه

موقعیت جغرافیایی روستای چهارراه

همه ساله پس از برداشت محصول باغها ( گردو، سیب و… ) و با آغاز فصل سرما عده ای از ساکنین روستا به دلیل دشواری رفت و آمد در برف و یخبندان، مشکل تامین سوخت و نیز عدم دسترسی به امکانات درمانی و… به لایین نو و روستاهای اطراف نقل مکان می کنند و تنها تعداد کمی از اهالی (که اغلب دامدار هستند) بطور دائم در این روستا اقامت دارند. بنابراین می توان گفت از اواسط پاییز هر سال تا اواسط بهار سال بعد، روستا جمعیت کمی دارد.

البته این روستا در گذشته های نه چندان دور رونق بیشتری داشته و جمعیت نسبتا زیادی بصورت دائم در آن ساکن بوده اند اما با گذشت زمان و به دلایل مختلف بخش عمده ی ساکنین چهارراه همانند دیگر روستاهای کوهستانی منطقه (خاکستر و لایین کهنه) به تدریج به روستاهای پایین دست که شرایط مساعدتری برای کشاورزی دارند کوچ کردند.

روستای چهارراه

روستای چهارراه

طبیعت زیبا و بی مانند هزار مسجد (که البته به شدت نیازمند حفاظت و توجه است) و موقعیت مناسب روستای چهار راه بعنوان دروازه ای برای ورود به این منطقه نسبتا بکر، شرایط مساعدی برای این روستا فراهم کرده تا به یکی از گزینه ها برای گردشگری در استان بدل شود.

در سال های اخیر روستای چهارراه میزبان گردشگران بیشماری است که غالبا در فصل بهار و تابستان به این روستا می آیند و در روزه های تعطیل روستا به جای پارک مسافرانی تبدیل شده که برای گردشگری به این روستا و مناطق اطراف می آیند.
روستای چهارراه که در پنجاه کیلو متری کلات نادری واقع شده دارای چندین هکتار باغ گردو است که این محصول صادرات گسترده داشته و از جمله بنام ترین و با کیفیت ترین گردو در تمام کشور است.

روستای چهارراه

روستای چهارراه

روستای چهارراه

روستای چهارراه

تابلوی اعلانات زیست محیطی روستای چهارراه؛ گامی در راه گسترش فرهنگِ دوستی با طبیعت و حیات وحش در بین اهالی منطقه و گردشگرانی که از راه های دور و نزدیک به هزار مسجد سفر می کنند.

روستای چهارراه

تابلوی اعلانات زیست محیطی- روستای چهارراه

روستای چهارراه

تابلوی اعلانات زیست محیطی- روستای چهارراه

روستای چهارراه

روستای چهارراه

روستای چهارراه

روستای چهارراه

 

۱ دیدگاه

نظر خود را بیان کنید