روستای هدف گردشگری دشت

0

روستای هدف گردشگری دشت در فاصله 150 کیلومتری مرکز شهرستان گرمه یکی از مناطق تفریحی و گردشگری این شهرستان است.

پس از عبور از تونل معروف جنگل گلستان وارد خراسان شمالی و شهرستان گرمه می شوید. یکی از مناطق خوش آب وهوا و ییلاقی شهرستان گرمه، روستای دشت است. این روستای 1341 نفری در ورودی استان خراسان شمالی قرار دارد و به خاطر دارا بودن جاذبه های طبیعی، تاریخی و فرهنگی و همچنین برخوردار بودن از جاذبه های سنتی و صنایع دستی باارزش و با قدمتی که همچنان در میان ساکنان این روستا باقی مانده است، از شاخص ترین روستاهای شهرستان و به عنوان روستای هدف گردشگری است.

وجود آثار تاریخی با ارزش چون قزلر قلعه و سردابه های زیبا و همچنین ارتفاعات و کوه های مرتفع و نیز چشمه های پرآب و درختان جنگلی مناطقی چون چشمه جنگلی ییلاق، چشمه گلزار و سرچشمه سردار از مهم ترین مناطق دیدنی این روستا به شمار می آیند.

روستای دشت

روستای دشت

عمده ترین صنایع دستی روستای دشت، شال بافی و قالی بافی است و در بین ورزش های محلی آن کشتی باچوخه سرآمد است.

این روستا که به قطب تولید تخمه آفتابگردان در استان خراسان شمالی معروف شده است همه ساله بیش از 1000 تن تخمه آجیلی و روغنی را روانه بازارهای هدف می کند و در سال جاری نیز اولین جشنواره برداشت آفتابگردان در این روستا برگزار و با استقبال پرشور مردم شهرستان همراه شد.

از آنجا که یکی از اصلی ترین سوغات روستای دشت انواع تخمه آفتابگردان است اما مردم این روستا با مشکلاتی همچون عدم وجود صنایع تبدیلی در عرضه هرچه بهتر محصولات خود مواجه هستند.

همچنین پخت غذاهای سنتی شامل انواع آش و نان محلی و رواج مراسم و آیین های محلی همچون جشن برداشت گندم، جشن نوروز، سیزده بدر و مراسم سوگواری ایام محرم به این روستا چهره خاصی بخشیده است.

روستای دشت

روستای دشت

با توجه به قرار گرفتن روستا دشت در ابتدای پارک ملی گلستان و محور گرگان – مشهد مقدس که یکی از پرترددترین محورهای کشور است وجود مسجد، رستوران و مجتمع خدماتی با ارائه انواع کباب محلی و آجیل در دوراهی این روستا باعث رونق اقتصادی و جذب هرچه بیشتر مسافرین و مهمانان حرم مطهر رضوی شده است.

با توجه به اینکه ییلاقات اطراف روستای دشت پوشیده از درختچه ها و علفزارهاست مناطقی بکر و به یادماندنی برای گردشگران، کوهنوردان و علاقه مندان به طبیعت را فراهم آورده است اما همه ساله آتش سوزی هایی مهیب در این مناطق رخ می دهد که در اثر آن صدها و گاهی هزاران هکتار از این زیست گاه های بکر طبیعت طعمه حریق می شود.

نظر خود را بیان کنید