روستای رویین – شهرستان اسفراین

0

روستای رویین در 26 کیلومتری شمال شهر اسفراین و 52 کیلومتری جنوب شرقی شهر بجنورد و 7 کیلومتری جاده اسفراین به بجنورد، در یکی از دره های دامنه جنوبی آلاداغ به نام دره رویین واقع شده است.
وجه تسمیه

«رویین» یعنی سخت و مقاوم. به دلیل وجود کوه هایی بلند و استوار در اطراف این دهکده ی توریستی آن را «رویین» نامیده اند.

رویین در لغت نامه دهخدا

رویین. (اِخ ) دهی از دهستان میان آباد بخش اسفراین شهرستان بجنورد. دارای 2953 تن سکنه. آب آن از چشمه و محصول عمده ٔ آنجا غلات و بنشن و میوه است. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 9).

معرفی روستا

روستای رویین

روستای رویین

مردم روستای رویین به زبان تاتی سخن می گویند و جالب است که اکثر روستا های همجوار بار رویین به زبان کرمانجی تکلم میکنند. مراسم خال ختک، مراسم مهره درتاس انداختن، مراسم چلگی، مراسم خاله خلطتنه از جمله رسوم این روستا هستند.

این روستا به سبب شکل پلکانی آن به روستای ماسوله ای رویین نیز شهرت دارد و یکی از نقاط خوش آب و هوا و از معروف ترین جاذبه های گردشگری شهرستان اسفراین می باشد.

ارتفاعات بلند، رودخانه های دائمی و درختان چنار کهنسال چهره این روستای ماسوله ای را منحصر به فرد ساخته است. منطقه گردشگری رویین به روستای شکوفه های سیب نیز معروف است و از مشخصات بارز آن کوچه های پیچ در پیچ، بافت قدیمی خانه ها و شیب کوچه به کوچه روستا است که نظر بینندگان را به خود جلب می کند.

باغات زیادی در راین روستا وجود دارند که عمده ی محصول این باغ ها گیلاس، گردو و سیب است. گیلاس رویین شهرت خاصی دارد که درآمد زیادی نصیب اهالی این روستا میکند.

روستای رویین

روستای رویین

اکثر مردم رویین تو کار تجارت میوه هستند. در این روستا تجارزیادی وجود دارند که اکثرا تو کار خرید و فروش میوه هستند و هرساله تعداد زیادی تجار از روستای رویین به روستای دربندی ژور (که سیبش در خراسان معروف است) واقع در منطقه ی میانکوه از توابع شهرستان درگز در خراسان رضوی می آیند تا سیب های این منطقه را خرید کنند.

تاریخچه

از زمان پیدایش این روستا اطلاعات زیادی وجود نداره. طبق اسناد موجود نام تاریخی این روستا در گذشته قریه روئین بوده که به دوره تیموری بر می گرده و آن زمانی که حافظ ابرو در سال ۸۳۳ ه. ق از منطقه ارغیان گذر کرده برای جهان ارغیان 12 قریه ذکر کرده که روئین یکی از این قرای به شمار میومده.

آب و هوا

روستای رویین

روستای رویین

آب و هوای روستای روئین از نوع معتدل کوهستانی با زمستان های سرد و پر برف و تابستان های معتدل و مطبوع می باشد. به علت موقعیت ییلاقی آن در تابستان ها تفریحگاه مناسبی برای اهالی شهرستان بجنورد و اسفراین محسوب می شود، که برای استفاده از هوای خنک و همچنین آب چشمه ها و میوه های این روستا به منطقه می روند.

صنایع دستی

این روستا به عنوان خاستگاه بافت چادرشب مطرح است در سال 1389 به عنوان اولین روستای نساجی سنتی کشور شناخته شد و بعنوان پایلوت کشوری انتخاب گردید. در این روستا 300 دستگاه چادرشب بافی مشغول به تولید پارچه چادر شب و حوله و شال می باشند که مورد سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی ایران هستند.

منطقه نمونه ملی گردشگری رویین

روستای رویین

روستای رویین

رویین روستایی توریستی و ارزشمند است به همین دلیل، در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

یک سری از اقدامات از سال 1383 جهت معرفی این روستا به عنوان دهکده ی توریستی و تاریخی برداشته شده و طی بازدید جناب مرعشی رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در سال 1384 نیز به عنوان یکی از 16 روستای دارای بافت ارزشمند تاریخی و فرهنگی محسوب شد و اعتباراتی از طرف سازمان میراث فرهنگی و گردشگری جهت تهیه طرح بهسازی به روستای رویین اختصاص یافت.

با تلاش اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی، این روستا در سال 91 و با موافقت سازمان مرکزی میراث فرهنگی به عنوان منطقه نمونه ملی گردشگری ارتقاء یافت.

با ارتقای روستای هدف گردشگری رویین اسفراین به منطقه نمونه ملی گردشگری، توسعه امکانات زیرساختی این منطقه با بهره گیری از ظرفیت بخش خصوصی برای ماندگاری گردشگر در روستا و ایجاد اشتغال برای ساکنان آن شتاب گرفت.

علاوه بر این، این روستا پیش تر به عنوان نخستین دهکده نساجی ایران به ثبت رسیده و افزون بر 200 خانوار ساکن در آن در بخش نساجی سنتی از جمله بافت چادرشب مشغول هستند و صنعت نساجی سنتی آن مهر اصالت یونسکو نیز دریافت کرده است.

همچنین وجود بارگاه امام زاده اسحاق و تپه های باستانی و طبیعت سرسبز این منطقه زیبایی این روستا را چندبرابر کرده است.

روستای رویین

روستای رویین

نظر خود را بیان کنید