دهکده شاهان گرماب (چشمه شاهان)

0

دهکده شاهان گرماب یا چشمه شاهان در ۱۴۴ کیلومتری جنوب شرقی مشهد در دهستان سفید سنگ بخش قلندرآباد فریمان قرار دارد. راه اصلی آن از جاده مشهد، سرخس به طرف جنوب جدا می شود، و راه دیگری از جاده مشهد، تربت جام، بعد از فریمان به سمت شمال منشعب می گردد و این هر دو راه، به شاهان گرماب منتهی می شوند.
چشمه شاهان از شاخص ترین چشمه های آب گرم ایران است که می تواند یکی اصلی ترین از جاذبه های طبیعی و گردشگری فریمان باشد. این دهکده از جنوب و غرب به وسیله ارتفاعات نسبتاً مرتفعی احاطه شده است و مظهر چشمه آب گرم در دامنه شمالی کوه جنوب منطقه، در نقطه ای مرتفع، از زمین جای دارد. در گذشته، آب چشمه به استخری سرپوشیده و بزرگ هدایت می شده که در آن استحمام می کرده اند؛ اما در حال حاضر استخر را خالی کرده و در آن دوش کار گذاشته و از آن استفاده می شود.

شاهان گرماب

شاهان گرماب

آب شاهان گرماب از دسته آب های بیکربناته کلسیک و سدیک گرم با باقی مانده خشک کم و اسیدیته کم می باشد. خواص درمانی این آب برای درمان و بهبود عفونت های پوستی، زخم های مزمن و جراحات ناشی از واریس، عوارض رماتیسمی مزمن، آرتریت و آرتروز، دردهای عصبی مربوط به رماتیسم و عوارض کوفتگیموثر است. هم چنین، آشامیدن این آب تا میزان یک لیتر در روز و در سه نوبت، قبل از غذا، توصیه می شود. آب چشمه به علت دارا بودن سیلیکات در درمان امراض پوستی نیز موثر است و می تواند در بهبود بیماران مبتلا به سنگ مجاری ادرار و اگزما موثر واقع شود.

آب این مکان یکی از سه آب معدنی است که دارای خاصیت درمانی فوق العاده و قابل شرب در دنیا است و تنها آب گرم معدنی قابل شرب در ایران است که از گذشته های دور مورد استفاده مردم سراسر کشور بوده است. نزدیک بودن این آب گرم به مشهد به اهمیت این مکان می افزاید. آب این چشمه، زلال، بی رنگ، بی بو و فاقد گوگرد، آمونیاک و شوره است آبی که قابل آشامیدن بوده و همین خصیصه موجب شده که چشمه آبگرم شاهان گرماب به عنوان یکی از منحصرترین چشمه های آبگرم جهان بر فراز تپه ای خودنمایی کند.

نظر خود را بیان کنید