دشت لاله های واژگون

0

در ۱۲ کیلومتری شهرستان چلگرد و در نزدیکی روستای بنواستکی از توابع شهرستان کوهرنگ منطقه ای به وسعت ۳۴۰۰ هکتار قرار دارد که هر سال در اواخر اردیبهشت پر از لاله های واژگون می شود، این دشت که به دشت لاله های واژگون معروف است از 35 کیلومتری جنوب شرقی مرکز الیگودرز شروع و تا فراز دامنه های زاگرس ادامه می یابد.

لاله واژگون برخلاف سایر گونه های لاله و سایر گلها از ساقه به سوی زمین برگشته است و بدین سبب نامش را واژگون نهاده اند. همه ساله با فرا رسیدن بهار بخصوص اوایل اردیهشت چهار محال و بختیاری میزبان گردشگران و طبیعت دوستانی است که برای دیدن لاله های واژگون به این منطقه می آیند.

این دشت زیبا که ۳۴۰۰ هکتار وسعت دارد، در ۱۲ کیلومتری شهرستان چلگرد و در نزدیکی روستای بنواستکی از توابع شهرستان کوهرنگ واقع شده. این دشت یکی از ۲۰ اثر طبیعی ملی ایران و مورد حمایت سازمان محیط زیست است.

دشت لاله های واژگون

دشت لاله های واژگون

باید گفت که دشت لاله های واژگون از زیباترین جاذبه های طبیعی و گردشگری ایران و حتی جهان در فصل اردیبهشت است. این دشت باشکوه پوشش گیاهی زیبایی از لاله های واژگون و اشک مریم در دو نوع قرمز و زرد را از اواسط اردیببهشت تا اواخر خرداد به نمایش می گذارد که واقعا دیدنی است. در این زمان ۴۰ تا ۵۰ روزه طبیعت دوستان فرصت را غنیمت شمرده و سالانه ده ها هزار نفر برای دیدن و لمس این لاله های واژگون از نردیک به این خطه از ایران می آیند. در سال های اخیر به دلیل ازدیاد جمعیت و همچنین آسیب گردشگران به این دشت محدودیت هایی برای گردشگران در نظر گرفته شده است.

لاله واژگون یکی از 12 هزار گونه گیاهی شناخته شده در ایران و همچنین یکی از ۱۵ گیاه منحصر به فرد ایران است که فقط در ایران رشد می کند. لاله های واژگون، در زبان محلی گل بگریو (گل گریان) و اشک مریم نامیده می شوند. این گیاه که در مناطق صخره ای و سنگلاخی میروید، رویشگاه اصلیش، دامنه کوههای آب کاسه خوربه، گرگانک و مناطق بنواستکی و مله زرده است.

دشت لاله های واژگون

دشت لاله های واژگون

موقعت جفرافیای این دشت و نزدیکی آن با آبشار کوهرنگ، پیست اسکی چلگرد و چشمه آب معدنی دیمه بر تعداد بازدید کنندگان این دشت افزوده است. همچنین به دلیل نزدیکی آن به شهرستان کوهرنگ مسافران دغدغه ی جا و مکان را ندارند و می توانند از هتل ها و رستوران های این شهر استفاده کنند.

دشت لاله های واژگون

دشت لاله های واژگون

نظر خود را بیان کنید