دریاچه کیو – خرم آباد

0

اگر می خواهید طبیعت گردی، پرنده نگری و ورزش های آبی را یک جا تجربه کنید و از آن لذت ببرید، دریاچه کیو بهترین گزینه است تا به مرادتان برسید.

در مرکز شهر خرم آباد در کنار پارک کیو دریاچه بسیار زیبای کیو قرار دارد. دریاچه کیو، نگین فیروزه ای رنگ شهر خرم آباد با چشم اندازی زیبا و دیدنی به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری و تفریحی استان لرستان است، در طول فصل بهار و تابستان پذیرای صدها مسافر و گردشگر از نقاط مختلف کشور است. این دریاچه بعد از قلعه تاریخی فلک الافلاک پربازدیدترین اثر تفریحی طبیعی خرم آباد است.

دلیل نام گذاری

دریاچه کیو

دریاچه کیو

کیو در گویش لری مردمان خرم آباد به معنی رنگ کبود و آبی تیره است و دلیل نامگذاری آن به نام کیو نیز به خاطر رنگ دریاچه به هنگام پرآبی است که به دلیل زلالی آب و وجود گونه های گیاهی در آن رنگ کبودی را به خود می گیرد.

تاریخچه دریاچه

آغاز ساخت دریاچه کیو خرم آباد به سال ۱۳۵۲ برمی گردد. دریاچه کیو خرم آباد از جاذبه های زیبای این شهر در سال های نخست دهه ۵۰ دوران شهرداری مرحوم علی محمد ساکی ساخته شد. در گذشته محل این دریاچه چشمه ای به نام سراب کیو بود که اکنون نیز بخش اعظم آب دریاچه از این چشمه واقع در شمال شرقی آن تأمین می شود.

مشخصات دریاچه

دریاچه کیو

دریاچه کیو

دریاچه فصلی و طبیعی کیو خرم آباد یکی از منحصربه فردترین و زیباترین دریاچه های خود جوش استان لرستان و غرب کشور است که در شمال غربی شهر خرم آباد و در کنار بوستانی به همین نام واقع شده است و آب این دریاچه از سرچشمه های موجود در مخمل کوه از طریق چشمه های کف دریاچه تامین می شود. مساحت دریاچه کیو حدود هفت هکتار و عمق آن در نقاط مختلف دریاچه بین سه تا هفت متر متغییر است

این دریاچه از ارزش های توریستی درون شهری برخوردار است و به لحاظ ویژگی های خاص خود می تواند به عنوان یکی از مراکز جذب توریست تبدیل شود. در کنار این دریاچه امکانات تفریحی، شهربازی و چشم انداز زیبایی وجود دارد، دریاچه نیلی رنگ کیو به شهر جلوه خاصی داده و در کنار جاذبه های تاریخی فراوان در دره خرم آباد و چشمه های پر آب دره خرم آباد شهر را در ردیف یکی از شهرهای زیبای توریستی قرار داده است.

دریاچه کیو برای مردم شهر خرم آباد بیشتر از یک دریاچه فصلی اهمیت دارد، این دریاچه با تاریخ، فرهنگ و سرزندگی این شهر گره خورده است. این دریاچه طبیعی به طور معمول همه ساله در فصل پاییز خشک شده و در پایان فصل زمستان به صورت طبیعی و خودجوش پرآب می شود.آب سرچشمه دائمی گلستان که در زیر قلعه فلک الافلاک قرار دارد، را به منظور دائمی کردن دریاچه کیو انتقال داده است.

کیو دریاچه ای ورزشی و تفریحی

دریاچه کیو

دریاچه کیو

دریاچه کیو

دریاچه کیو

این دریاچه مکان زیبایی برای تفریح خانواده ها و جوانان برای قایق سواری و انجام ورزش های آبی است. دریاچه کیو که در یک محوطه تفریحی به همین نام در مرکز شهر خرم آباد واقع شده دارای امکانات و فضای مناسب برای برگزاری مسابقات ورزشی در رشته های شنا، دو و میدانی و دوچرخه سواری است. این دریاچه ظرفیت لازم برای فعالیت در قالب پایگاه ورزش های سه گانه کشور را نیز دارد.

در سال های اخیر اقداماتی در جهت حفاظت از منابع تامین کننده آب دریاچه و همچنین چراغ گذاری و ترمیم نرده های اطراف دریاچه صورت گرفته است همچنین طرح هایی برای ایجاد فواره و آب نما در دریاچه در دست بررسی است. همچنین طرح انتقال آب چشمه گلستان به دریاچه کیو باعث دائمی شدن آن و خشک نشدن آن در نیمی از فصل های سال است.

دریاچه پرندگان

دریاچه کیو

دریاچه کیو

کیو زیستگاه مهمی برای آبزیان و پرندگان بومی و مهاجر که پس از بال زدن های بسیار، خستگی خود را زیر چتر سبز درختان اطراف دریاچه می کشانند، روی شاخه های آنان لانه می سازند و در سایه سارشان زندگی می کنند. دریاچه کیو برای پرندگان بومی و مهاجر گشاده دستی زیادی دارد، آن قدر که بعد از تالاب های «پلدختر»، یکی از زیستگاه های پرندگان مهاجر در استان لرستان به شمار می رود.

آرامش آبی دریاچه ای غنی از لحاظ مواد غذایی، پرندگان مهاجری چون اگرت ها را به سوی خود می کشاند، اگرت ها که از راسته لک لک سانان اند، دریاچه را سنگ صبور خود می دانند که به گفته پرنده شناسان با تولید چنین صدایی از خود، انگار در حال غر زدن هستند. اگرت ها با گردن دراز و پاهای بلندشان در میان گل و لای ساحل دریاچه به دنبال آبزیان می گردند. گویی با اکراه پاهای درازشان را از آب و گل بیرون می کشند و دوباره در آب فرو می برند.

علاوه بر دریاچه کیو، ۱۲ تالاب کوچک و بزرگ نیز نزدیک شهر پل دختر وجود دارد و یک تالاب هم در ۱۲ کیلو متری جنوب شهر بروجرد دامن گسترده است که مجمعه این تالاب ها، علاوه بر زیبایی های چشم گیر، زیستگاهی مناسب برای جانوران آبزی و پرندگان بومی و مهاجر می باشد.

 

 

نظر خود را بیان کنید