دریاچه کوه گل

0

دریاچه کوه گل در شمال شهرستان بویراحمد و در شمال شرقی شهر توریستی سی سخت در «دهانه انبری» گردنه مشهور «بیژن» و تپه های «کوه گل» واقع شده است.

محل استقرار دریاچه یکی از زیباترین نواحی استان است که در فصل بهار و تابستان از انواع گل های شقایق و گیاهان وحشی و همچنین آویشن خوش عطر کوهستان مملو می شود.

کوه گل بخشی از طبیعت منطقه ی کوهستانی دنا است که در نزدیکی شهر زیبای سی سخت قرار دارد. در این ناحیه دریاچه های گوناگونی وجود دارد. این دریاچه ها فصلی بوده و در اواخر زمستان تا اوایل بهار بر اثر بارش باران و ذوب شدن برف هایی که بر ارتفاعات دنا جای خوش کرده اند پر از آب می شوند و تا اواخر تابستان تقریبا خشک می شوند.

دریاچه ی کوه گل که در همین ناحیه واقع شده، یکی از زیباترین جاذبه های طبیعی آن به شمار می رود. این دریاچه با مساحتی حدود نیم هکتار و عمقی برابر ۱۵ متر، باعث پدید آمدن طبیعت و اکوسیستم جذابی در اطراف خود شده است.

دریاچه کوه گل

دریاچه کوه گل

تنگ کوه گل از نظر پوشش گیاهی و جانوری غنی ترین منطقه ی دنای شرقی محسوب می شود. در طول تابستان می توان پرندگان مهاجری همچون مرغابی، اردک کله سبز، درنا، لک لک، حواصیل، چنگر، خروس کولی و پرندگانی بومی دیگر را در اطراف آن به تماشا نشست.

با این وجود طبیعت رنگارنگ و منحصر به فرد اطراف دریاچه که شامل گیاهانی مانند قارچ کوهی، چویل، بابونه، نعناع کوهی، ریواس، جاشیر و پونه کوهی می شود، زیبایی و رنگ و بوی خاصی به این نقطه از منطقه ی دنا بخشیده است. همان طور که نام این منطقه تداعی می کند، با محیطی پر از گل های زیبا و رنگین روبرو هستیم که هر چشم مشکل پسندی را راضی می کند.

از دیگر جاذبه های تنگ کوه گل می توان به دشت لاله های واژگون، آبشار تنگه نمک، چشمه سردو و منطقه ی حفاظت شده ی دنا اشاره کرد که همه ی آن ها – به همراه خود دریاچه و برف هایی که بر روی قله ها نشسته اند – یکی از زیباترین نقاط ایران را پدید آورده اند.

دریاچه کوه گل

دریاچه کوه گل

آدرس

استان کهگیلویه و بویر احمد، ۳۲ کیلومتری شهر یاسوج، ۸ کیلومتری شهر سی سخت، در دهانه ی انبری گردنه ی بیژن

مسیر دسترسی

برای دسترسی به این بهشت زمینی باید ابتدا به شهر یاسوج، مرکز استان چهار فصل کهگیلویه و بویر احمد سفر کنید. بعد از سفر به یاسوج و طی کردن مسافتی حدود ۳۵ کیلومتر به طرف شمال غربی این شهر، به شهر سی سخت خواهید رسید.

در این شهر از هر کسی که بپرسید مسیر دسترسی به این دریاچه را به شما نشان خواهد داد. حدود ۸ کیلومتر بعد از سی سخت به طبیعت زیبای اطراف این ناحیه خواهید رسید. برای دیدن دریاچه باید از تپه بالا بروید. این پیاده روی حدود نیم ساعت به طول می انجامد. بنابراین بهتر است کفش مناسبی داشته باشید. البته به دلیل کوهستانی بودن انتظار نداشته باشید این مسیر را در زمان عادی طی کنید. متاسفانه سکوسازی های انجام شده کمی به بکر بودن این ناحیه آسیب زده است.

نظر خود را بیان کنید