دریاچه نئور ، اردبیل

0

دریاچه نئور از جاذبه های طبیعی و گردشگری اردبیل است که در 48 کیلومتری جنوب شرقی اردبیل به طرف خلخال قرار دارد. این دریاچه در یکی از دره های کوهستان باغرو و در ارتفاع 2500 متری از سطح دریا واقع شده است که مساحت آن 210 هکتار می باشد.
ریشه اسم نئور کلمه ای مغولی است. در زبان مغولی به دریاچه نوور می گویند و در ترکی آذربایجانی به دریاچه کوچکی که رودخانه ای به آن نمی ریزد نئور گفته می شود.

دریاچه نئور مشتمل بر دو دریاچه کوچک و بزرگ است که در فصل بهار به هم می پیوندند و دریاچه واحد را به وجود می آورند. حداقل عمق دریاچه 5/5 متر و بیشترین عمق دریاچه 13 متر می باشد. آب این دریاچه برای استفاده آبیاری زمین های کشاورزی مورد بهره برداری قرار می گیرد که در سال 1366 به منظور ذخیره آب جهت استفاده های کشاورزی سدی در تنها خروجی دریاچه (قانلی دره) احداث و مورد بهره برداری قرار گرفت و هر ساله به میزان اندک بچه ماهی قزل آلای رنگین کمان جهت کنترل جمعیت گامارس های موجود در دریاچه رها سازی می گردد. وسعت حوضه آبریز دریاچه نئور 45 کیلومتر مربع بوده و از مراتع ییلاقی عشایر فندوقلو می باشد.

دریاچه نئور

جاذبه های طبیعی و گردشگری اردبیل

بارندگی مناسب و وجود چشمه های فراوان سبب پایداری وضعیت دریاچه شده ضمن آنکه هوای مطبوع منطقه زمینه بسیار مناسبی برای جذب گردشگر خصوصاً در اوقات گرم سال را فراهم کرده است. این منطقه دارای پوشش گیاهی متنوعی از گیاهان خشکی زی و آبزی است. دریاچه نئور زیستگاه برخی از گونه های پرندگان مهاجر عبوری است.

نزولات جوی منبع اصلی تأمین آب چشمه های ورودی و دریاچه می باشد. در اطراف دریاچه چشمه های گسلی فراوانی وجود دارد که دبی آب این چشمه ها بر حسب مقادیر نزولات برفی سالیانه و پایداری برف چالها در ایام گرم و موقعیت آنها متفاوت می باشد. وجود چشمه های متعدد حوضه آبریز دریاچه نئور از مهمترین منابع تأمین آب دریاچه بشمار می رود.

محدوده دریاچه نئور به عنوان یک منطقه حفاظت شده زیست محیطی تحت نظارت سازمان حفاظت محیط زیست قرار دارد. لذا شکار هر گونه پرنده آبی در این دریاچه ممنوع بوده و دارای ارزش های زیستگاهی، اکوتوریستی، زنبور داری، کشاورزی و دامداری می باشد. این منطقه داراى پوشش گیاهى متنوع از جمله شبدر، بابونه، بومادران، آلاله، نعناع و… است. دریاچه نئور زیستگاه برخی از گونه های پرندگان مهاجر عبوری نیز هست.
این منطقه از نظر تقسیمات سیاسی، اداری از محدوده جنوبی به مرکزیت بودالالو از توابع بخش هیر شهرستان اردبیل می باشد. پیرامون حوضه آبریز حدود 12 قله در محدوده ارتفاعی 2570 الی 3222 متر از سطح دریا وجود دارد.

دریاچه نئور

جاذبه های طبیعی و گردشگری اردبیل

مسیر دسترسی:

پس از طی حدود 35 کیلومتر از شهر اردبیل به سمت شهر خلخال به ده بودالالو می رسیم. سپس می بایست جاده ای به طول 13 کیلومتر را به سمت بالای کوه طی کرده و پس از گذر از کنار روستای عباس آباد (در فاصله 8 کیلومتری جاده و 5 کیلومتری دریاچه) به دریاچه می رسید. جاده کوهستانی برای رسیدن به این دریاچه آسفالت بوده، ولی جاده دور دریاچه خاکی می باشد.

دریاچه نئور

جاذبه های طبیعی و گردشگری اردبیل

دریاچه نئور

جاذبه های طبیعی و گردشگری اردبیل

نظر خود را بیان کنید