دره تنگ براق

0

تنگ براق، نام دره زیبایی در نزدیکی روستای تنگ براق در ۲۰ کیلومتری شهر سده در شهرستان اقلید، شمال غربی شیراز است. فاصله روستای تنگ براق تا شهر سده ۲۰ کیلومتر، تا اقلید ۹۰ کیلومتر و تا شیراز ۱۹۰ کیلومتر است.
تنگ براق در یکی از نقاط گردشگری استان فارس است. منطقه تنگ براق اقلید یکی از تفرج گاه های زیبای این شهرستان است که در ایام تعطیل بویژه در فصل بهار و تابستان مورد بازدید عده زیادی از گردشگران قرار می گیرد.
این تنگه در بهار و تابستان با آب و هوایی دل انگیز،گردشگران بسیار زیادی را از استان فارس و استان های همجوار به خود جلب می نکند.

تنگ براق

دره تنگ براق

آبشار تنگ براق به عنوان یک جاذبه قوی اکوتوریستی به فاصله کمی دربخش جنوب شرقی در مسیر اقلید به آسپاس قرار دارد که رودخانه ای پر خروش در آن جریان دارد. در قسمت بالای این تنگه بر روی کوه کتیبه ای به خط پهلوی حجاری شده است در بالای این کتیبه غار زیبایی است که چشمه های آب از آن جوشان است و به واسطه آب فراوان و هوای معتدل سر سبز و خرم است.

تنگ براق با وجود اطراقگاههای ییلاقی عشایر در دو سده قبل راهی به خطه اقلید باز کرد و یادمانهایی از تمدن کهن ایران باستان دراین منطقه را آشکار ساخت. این تنگه شگفت انگیز علاوه بر جاذبه های طبیعی بی بدیل، کتیبه ای سنگی با یک متر عرض 40/1 متر طول از دوران ساسانی را به یادگار حفظ کرده است. در وسط تنگ براق، نزدیک به دهانه صفه کوچک غار کم عمقی که در دل کوه خزیده، به پهلو قرار گرفته، و بخشی از این سنگ نبشته در سالهای اخیر شروع به ریزش کرده است. روی سنگ دو نوشته به دو زبان فارسی میانه و پارتی اشکانی دیده میشود. متن هر دو واحد است.

تنگ براق

دره تنگ براق

تنگ براق اقلید بعنوان یک جاذبه طبیعی و تاریخی هنوز شناخته شده نیست و به ندرت افرادی از وجود آن مطلع هستند. نمونه این تنگه در کمتر جایی یافت می شود که اگر این منطقه در کشور دیگری واقع شده بود گردشگری منطقه را متحول می نمود، اما این آثار طبیعی بی نظیر بدلیل بی توجهی پنهان مانده است. کتیبه موجود در تنگ براق که قدمت و شناسنامه هویتی این خطه است بدون توجه رها شده است. در زیر کتیبه، توسط قاچاقچیان میراث فرهنگی که ظاهرا” بیش از سازمانهای رسمی برای حفظ آثار تاریخی در تلاشند حفر شده و گنجینه پنهان آن ربوده شده است.

نظر خود را بیان کنید