خانه سوزنگر

0

استان خوزستان می تواند یک مقصد به یاد ماندنی و پر هیجان برای تور ایرانگردی و گردشگری باشد. استانی که در اکثر شهرهایش آنقدر جاذبه دیدنی وجود دارد که باید روزها برای تماشا و آَشنا شدن با هر کدام از آنها وقت گذاشت. یکی از جاذبه های تاریخی استان خوزستان، خانه سوزنگر است که در شهر دزفول واقع شده است.
خانه سوزنگر از بناهای زیبای آجری بافت قدیم دزفول است و در محله قدیمی میاندره قرار دارد. خانه در یک کوچه بن بست و اختصاصی واقع شده است که با پلکان پهن و منظم آجری به در کوچک و مزین به تزئینات خوون چینی (یا همان آجر کاری) منتهی می شود. پس از عبور از سر در خانه، به هشتی خانه وارد می رسیم . گنبد کوچک هشتی با پا باریک ها و شاپرک های آجری زیبایی بر ستون هایی قطور استوار شده اند.
خانه دردو طبقه ساخته شده است؛ طبقه اول بنا شامل ایوان ، اتاق های گوشوار و تراس زیبایی با سقف تیر پوش چوبی است که همگی داراری کتیبه های مزین به آجرکاری ی نظیر خوون چینی می باشد و هر بیننده ای را را به وجد می آورد . طبقه دوم نیز که قسمت ویژه میهمانان بوده با آجرکاری های متنوع تزئین شده است . این اثر در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

خانه سوزنگر

خانه سوزنگر

خانه سوزنگر

خانه سوزنگر

 

نظر خود را بیان کنید