جنگل نقله بر

0

جنگل نقله بر روی کوهپایه های سرسبز و خوش آب و هوای استان گیلان واقع شده است. این جنگل به تازگی به یکی از جاذبه های گردشگری و طبیعی رودبار تبدیل شده که هر روزه تور های زیادی به این جنگل می روند.

نقله بر نام دهستانی جنگلی و سرسبز است در ۴۵ کیلومتری جاده رشت به قزوین و مشرف بر سپیدرود. این دهستان جزء شهر تازه تاسیس رستم آباد رودبار است. نقله بر شامل روستاهای کوچکتری چون: کوله کش، پیرسرا، مازیان و حبیب آباد می باشد.

جمعیت دهستان پس از زلزله سال ۱۳۶۹ رو به کاهش گذاشت. اما در سالیان اخیر با توجه به زیبایی طبیعی و ییلاقات سر سبز این دهستان مجددا جمعیت با رشد روبرو شده است. جمعیت همه دهستان حدود ۲۵۰ نفر می باشد که در فصول گرم سال این جمعیت بیشتر هم می شود. ییلاق نقله برین یکی از زیباییهای منحصر به فرد این دهستان است.

جنگل نقله بر

جنگل نقله بر

 

جنگل نقله در نزدیکی روستای رستم آباد شهرستان رودبار قرار گرفته است. در ابتدای مسیر ورود به جنگل بایستی در مسیر تقریبا شیب داری پیاده روی کنید تا به جنگل انبوهی قدم بگذارید. این جنگل دارای گونه های متنوع گیاهی و جانوری است. تعداد زیادی از درختان آزاد، انجیلی، ممرز، بوته هایی شامل ازملک، پاپیتال و سرفیلی در اینجا به چشم می خورد.

پرندگان این جنگل نیز شامل توکای سیاه، قمری خانگی، چرخ ریسک بزرگ، کمرکولی جنگلی و…هستند. با قدم زدن در این منطقه ی سرسبز، شانس دیدن پستاندارانی چون اشگول، شغال و گراز را نیز خواهید داشت. چشم انداز زیبای رودخانه بزرگ سفید رود در پایین دره و قله درفک از جنگل نقله بر تماشایی است.

جنگل نقله بر و رودخانه ی سپید رود

لازم به ذکر است که بخشی از درخت های این جنگل در آتش سوزی آذرماه 89 در آتش سوخت. اما این ییلاق، یکی از زیباییهای منحصر به فرد این دهستان نقله برین است.

زمان مناسب برای برای دیدن این جنگل از انتهای اردیبهشت ماه تا ابتدای دی ماه است. اما این موضوع بدین معنا نیست که زیبایی این جنگل در بقیه سال کاهش می یابد بلکه به علت شرایط جوی رفتن به این منطقه سخت می شود.

 

جنگل نقله بر

جنگل نقله بر

جنگل نقله بر

جنگل نقله بر

نظر خود را بیان کنید