جزیره ی هنگام

0

جزیره مرجانی هنگام در آب های خلیج فارس ایران واقع شده است و به جزیره دلفین ها معروف است. شما می توانید صبح ها در ساحال این جزیره به تماشای دلفین ها نشسته و از آن لذت ببرید.

جزیره هنگام در جنوب جزیره قشم واقع شده و با آبادی های کوچک و وسعتی حدود 50 کیلومتر مربع یکی از دیدنی ترین جاذبه های طبیعی قشم به شمار می رود.

این جزیره که 33.6 کیلومتر مربع مساحت دارد، به شکل مخروط ناقصی دیده می شود که در کرانه های جنوبی جزیره قشم قرار گرفته است. از بندرعباس باید حدود 80کیلومتر با قایق دور شوید تا به جزیره هنگام برسید. یعنی جایی در حدود 60 کیلومتری قشم.

تمام سطح جزیره هنگام را ارتفاعات پست آهکی پر کرده اند که بلندترین نقطه آن کوه ناکس با 106 متر ارتفاع است. این جزیره پر از معادن نمک و خاک و سرب است اما هیچ کدام از 103 خانوار آن جز ماهیگیری شغل دیگری ندارند. مگر آن دسته از بومیانی که در فصل سفر مردم به این منطقه، به آنها سرویس های اقامتی و پذیرایی می دهند.

در کل می توانیم بگوییم هنگام ،جزیره ی زیبایی است که در آن خبری از هیاهوی شهر نیست،این جزیره تعداد کمی وسیله ی نقلیه دارد انقدر کم که حتی جاده ی اسفالت شده هم ندارد. پس خبری از دود و صدای ماشینها نیست،هر چی هست شن ،صخره و صدای موج ها است.

جزیره ی هنگام

جزیره ی هنگام

از جاذبه ها، نقاط دیدنی و تفریحی این جزیره می توان تأسیسات بندری انگلیسی ها، تماشای دسته های دلفین اطراف جزیره، شنا و غواصی در سواحل پیرامون جزیره، تماشای لاک پشتان دریایی، سواحل زیبای صخره ای و شنی و تنها پارک کروکودیل کشور را نام برد. در اینجا به معرفی چند جاذبه ی مهم گردشگری جزیره هنگام می پردازیم.

روستای قدیم و جدید هنگام

جزیره هنگام شامل سه روستا است. به نام های هنگام قدیم، هنگام نو و غیل. جاده های ارتباطی این روستاها سوشه ای است. روستای هنگام نو شنی می باشد و برای پهلو گرفتن قایق ها مناسب است و روستای غیل بین ۲ روستای نو و قدیم هنگام قرار دارد.

 تاسیسات بندری انگلیسی ها

انگلیسی ها در زمان حکومت قاجار وارد جزیره ی هنگام شدند و خانه ها و تاسیساتی نظیر انبار زغال، تلگراف خانه و غیره در این جزیره بوجود آوردند. در گذشته انگلیسی ها به دلیل موقعیت مهم جغرافیایی به این جزیره بسیار توجه داشتند. لذا تاسیسات بندری، دریانوردی و ساختمان های متعددی در آن ایجاد نمودند و از همان محل بر خط کشتی رانی خلیج فارس نظارت داشتند. به اعتقاد انگلیسی ها، این جزیره به دلیل داشتن سواحل عمیق و مناسب برای لنگر انداختن کشتی ها و داشتن چاه های آب، همچنین به دلیل واقع شدن در منطقه ی استراتژیک نظامی، دارای اهمیت بسیار بوده است.

کوه و خاک های قرمز

جزیره ی هنگام

جزیره ی هنگام

در جزیره هنگام کوه ها و خاک هایی به رنگ قرمز وجود دارد که به گلک معروف است. این خاک در صنعت سنگ های تزئینی برای ساخت ساختمان ها کاربرد دارد و همچنین کاربرد دیگر خاک قرمز یا گلک این است که مردم این منطقه، برای تهیه نوعی مربا که به مربای سوراخ معروف است، از آن استفاده می کنند. در مناطق مرکزی جزیره، خاک قرمز برای ساخت و ساز اسکله و سایر تاسیسات مورد نیاز هم کاربرد دارد.

پارک کروکودیل نوپک

پرورش کروکدیل که یکی از انواع پرورش جانوران است با هدف بهره برداری اقتصادی ، همراه با حفظ محیط زیست صورت می گیرد. پارک نوپک اولین پارک در ایران است که محیطی را برای پرورش کروکودیل ها در نظر گرفته و با توجه به شرایط اقلیمی منطقه ، سعی دارد تا این جزیره را به یکی از قطب های صنعت جدید در کشور تبدیل نماید.

چگونه به جزیره هنگام برویم

جزیره ی هنگام

جزیره ی هنگام

قشم در 1471 کیلومتری مرکز ایران و 22 کیلومتری مرکز استان هرمزگان قرار گرفته است. اگر با هواپیما می آیید، بهای بلیت از پایتخت تا بندرعباس، 179 هزار تومان و تا قشم 184 هزار تومان است و یک ساعت و 50 دقیقه بعد در مقصد خواهید بود.

اگر انتخاب تان مسیر ریلی باشد، می توانید یک روز در میان، پس از پرداخت 42 هزار و 800 تومان، ساعت 12:55 از تهران حرکت کرده و ساعت 6:50 صبح روز بعد در بندرعباس باشید. طبیعتا سخت ترین راه هم اتوبوس است. هر روز از ساعت 10:45 صبح تا ساعت 19:45 اتوبوس هایی که هزینه شان، بسته به نوع آن، 31 هزار و 52 هزار تومان است، از ترمینال جنوب راهی مرکز استان هرمزگان می شوند. تنها یک اتوبوس که قیمت بلیت آن 41 هزار تومان است، ساعت 9:45 صبح هر روز، به طرف قشم می رود و حدود 20 ساعت بعد به جزیره می رسد.

اگر با هر وسیله ای به بندرعباس رسیدید، به اسکله شهید حقانی بروید و با پرداخت هفت هزار تومان هزینه اتوبوس دریایی، به قشم برسید. رفت و آمد به جزیره هنگام از طریق اسکله ای در «ساحل کندالو» در نزدیکی روستای شیب دراز واقع در بال جنوبی جزیره قشم انجام می شود. فاصله شهر قشم تا اسکله کندالو حدود 55 کیلومتر و فاصله فرودگاه قشم تا اسکله کندالو حدود 10 کیلومتر است.

در صورتی که با خودرو شخصی وارد قشم شوید فاصله شما از اسکله ورود خودرو به قشم (اسکله لافت) تا اسکله کندالو حدود 35 کیلومتر است. اگر در قشم با آژانس ها، تورها و تاکسی ها تماس بگیرید به راحتی می توانید به سمت جزیره زیبای هنگام (اسکله کندالو) حرکت کنید. در اسکله هنگام (کندالو) قایق ها منتظر گردشگران علاقه مند هستند.

نظر خود را بیان کنید