جای خوش کردن یادگاری قاجار در کاشان

0

عمارت آقابزرگ

اگر در اخبار میراث فرهنگی کشور بدنبال جاذبه های معروف و دیدنی در شهر کاشان بگردیم، نام عمارت آقابزرگ حتما به چشم مان می خورد.
این عمارت بزرگ و زیبا دو کاربری مسجد مدرسه را باهم دارد. این بنا از یادگارهای معماری دوره قجر است که در خیابان نراقی کاشان جای خوش کرده است. قدمت عمارت آقابزرگ به بیش از صد سال پیش بر می گردد.

عمارت آقابزرگ کاشان

عمارت آقابزرگ کاشان

در دهه 1250، به دستور و سرمایه حاج محمد تقی خانبان این عمارت ساخته شد که کاربری ابتدایی آن مسجد و مکتب تدریسی بود. با تشکیل کلاس های ملا مهدی نراقی در این مسجد، لقب این عالم دینی یعنی آقابزرگ، بر این بنا ماندگار شد.
ساختمان بنا تماما از آجر ساخته شده و تزئیناتی که در نمای بیرونی و گنبدها و در داخل آن بکار رفته، کاشی کاری، آجرکاری، کتیبه های گچی و کاشی، مقرنس کاری، خطاطی ثلث و نستعلیق و نقاشی اصیل ایرانی است.

محوطه عمارت آقابزرگ وسعت زیادی دارد و در بیشتر بخش های آن می توان آثار معماری ایرانی و حتی در بخش هایی معماری اسلامی را مشاهده کرد.
عمارت آقابزرگ از دو  صحن بزرگ تشکیل شده است. اتاقک هایی هم برای زندگی طلاب در حیاط مجموعه دیده می شود. دو حیاط خلوت، آب انبار، بستان در پشت ساختمان اصلی و محراب از دیگر بخش های این بنا است.
در سفر به شهر، حتما سری هم به عمارت آقابزرگ که جز زیباترین جاذبه های گردشگری این شهر است، بزنید.

نظر خود را بیان کنید