جاذبه های گردشگری شیراز ارگ کریمخانی

0

شهر شیراز یکی از شهرهای باستانی و توریستی با اهمیت در ایران به شمار می رود.همین موضوع سبب شده است در طول سال گردشگران ایرانی و خارجی بسیاری با هدف بازدید از آثار تاریخی ارزشمند در این شهر با رزرو هتلی زیبا در شیراز چند روزی در شهر اقامت کنند.شما هم اگر دلتان هوای شیراز را کرده است،از هتلهای متوع شیراز یکی را انتخاب کرده و با رزرو هتل با اقامت چند روزه سعی کنید از تمامی آثار ارزشمند دیدن کنید.
اما شهر شیراز در دوره ای پایتخت سیاسی ایران بوده است و این موضوع آثار باستانی ارزشمند بسیاری را در این شهر رقم می زند که در سفرتان باید از آنها بازدید کنید.در دوران با شکوه زندیه این شهر پایتخت زندیه بود و کریمخان آنرا مرکز حکومت خود قرار داد.یکی از آثار گرانبهای به جای مانده از آن دوران ارگ کریمخانی است.

ارگ کریمخانی شیراز

ارگ کریمخانی شیراز

معرفی ارگ کریمخانی در شیراز

این بنای با شکوه از لحاظ معماری گردشگران را به سمت بازدیدش سوق می دهد.ارگ با شکوه کریمخانی در سال 1766به دستور کریمخان زند در شهر شیراز بنا نهاده شد.این بنا از ابتدا با هدف نظامی و مسکونی ساخته شد تاا هم مرکز حکومت او شود و هم مکانی برای زندگی خود و خاندانش.به این خاطر ارگ بایستی بسیار مستحکم بنا می شد تا محافظ او و خانواده اش بشود.از این روی او بهترین معماران عصر و مصالح را به کاربرد تا بنایی مستحکم در برابر حمله ی دشمنان بسازد.اگر به بازدید بنا بروید مشاهده می کنید که دیواره های بیرونی آن همانند دیوارهای یک قلعه نظامی بسیار مرتفع است.ارتفاع این دیواره ها به حدود 15 متر می رسد.اما دیوارها به صورت مخروط ناقص بالا رفته و ضخامت آنها در پایین به حدود 3 متر و در بالا به کمی کمتر از 3 متر می رسد. در قسمت بالای دیوار، جانپناه وجود دارد که محل استقرار سربازان بوده است. تیرکش هایی نیز در این دیوار قرار داده شده است که برخی کوچک هستند و حالت مورب داشته که محل قرار دادن تفنگ و اسلحه بوده است. سوراخ های بزرگتری نیز وجود دارد که به منظور راندن دشمن بوده است.
در ساخت فضای داخلی بنا و تزئینات آن نیز کریمخان زند نهایت دقت و ظرافت خود را به کار برده است تا بنایی شایسته ی حکومت خود بسازد.از تزیینات داخلی آن باید به قاب ها، ازاره هایی از سنگ مرمر یزد و تبریز و آیینه های بزرگی از روسیه، ترکیه عثمانی و اروپا،نقاشی قسمت های بالا و سقف اتاق ها با آب طلا و لاجورد و رنگ های گیاهی و معدنی اشاره کرد. نقش های اطاق ها اغلب گل و گیاه و به شکل ترنج و اسلیمی است.نهایت هنر و ظرافت در طراحی بنا به کاربرده شده است تا آنرا به آثار برجسته در ایران تبدیل کند.

ارگ کریمخانی شیراز

ارگ کریمخانی شیراز

نظر خود را بیان کنید